Market irodaház terve a Millenáris Parkban
A tömegalakítás léptékét, főbb igazodási síkjait a szabályozási terv, valamint a szomszédos tömbök beépítése determinálja. A gazdaságosságra való törekvés a beépítési mutatók minél teljesebb kihasználása irányába mutat, amit telek morfológiájának, a tömegalakítás igényeinek, valamint a biztosítandó parkolószám a figyelembe vételével is sikerült maximalizálni.
Tervezési alapelvek
PROGRESSZIÓ – radikálisan korszerű, ám racionális architektúra, ami a mostani heterogén építészeti környezetből a XXI. századi jövőbe mutat.
JELLEGZETESSÉG – az épületek, betartva a városépítészeti előírásokat, markáns építészeti jegyekkel különböztetik meg magukat nem csak a Millenáris Parkban elhelyezkedő többi épülettől, hanem a világ összes többi irodaházától.
VILÁGOSSÁG – nagy, transzparens üvegfelületek alkalmazásával világosságot teremtünk az épületben valós és átvitt értelemben egyaránt.
INDIVIDUALITÁS – Az épületek betartják a városi illeszkedési szabályokat, mindamellett önállóan körbejárható épületszobrok.
Az épületeknek valamennyi, utca felőli és telekoldali beépítési vonala adott, amiket értelemszerűen betartottunk. Az épületek iroda funkciója egy-egy tiszta szerkesztésű téglalapban kapott helyet, amikhez a közlekedőket és a vizesblokkot magában foglaló tömbök csatlakoznak. Az irodák kialakítása maximálisan flexibilis: cellás, kombi- és nagyterű irodák egyaránt létesíthetők.
A Market irodaépületben 1951 m2, a spekulatív céllal épülő épületben 1330 m2 irodát terveztünk. A parkoló igény 94, melyet térszint alatt biztosítottunk egy, a két épületet összekötő mélygarázsban, a Fény utcáról nyíló bejárattal.
Törekedtünk minél nagyobb zöldfelület kialakítására. A kert terve a Millenáris Park meglévő koncepciójának szerves folytatása a játszótér elhelyezésével.
Alaprajzi kialakítás
Az épületek működése és gazdaságossága szempontjából is döntő fontosságú a racionális közlekedő rendszer kialakítása, a lépcsőház és felvonó megfelelő elhelyezése az épületben, valamint a szerkezeti rendszer és méreteinek meghatározása.
Földszint:
A földszintet 1,20 m-rel mind a két épület esetében lesüllyesztettük a környező terepszinthez képest, ezáltal a rávezetéshez saját „átmeneti zónát” biztosítottunk. Itt kapnak helyet a recepciók, illetve a Market épület esetében a Copy General, a spekulatív (a továbbiakban Sp) irodaházban a kávézó.
Általános emeleti szintek:
A függőleges közlekedő magok szervezik a közlekedést. Magonként 1-1 liftet, kétkarú lépcsőt, kétnemű wc-t, tartózkodót és teakonyhát helyeztünk el. Az irodaterületek maximálisan variábilisak.
Tetőszint:
A legfelső szinti tárgyaló felülvilágítója egyedi, amorf acél-üvegszerkezet. Olyan teret képez,, ami emlékezetes marad annak számára, aki egyszer is megfordult ott.
Homlokzatok, anyaghasználat
A homlokzatok kialakításánál legfontosabb szempont az volt, hogy az épület ne olvadjon bele a mai irodapiacon jelen lévő számtalan formavilágba, hanem egyedi, azoktól megkülönböztethető, emblematikus jegyekkel rendelkezzen. Az alkalmazott íves homlokzatfelület, a hozzá tartozó, változó hosszúságú, ellipszis árnyékoló tartószerkezettel, ezt az egyediséget biztosítja. Az árnyékolók acélszál szövetből készülnek.
A Market irodaház melletti, a meglévő tűzfalat takaró új falon a Fabulon Ági mozaikot helyeztük el, melyet a 70-es, 80-as évek meghatározó építész- képzőművésze, Erdély Miklós készített a Kálvin téri tűzfal díszítésére. Az évek során a városkép szerves részévé vált. A tűzfalat takaró irodaház építése előtt műemlékké nyilvánították, leszedték és archiválták.
A pályázati terv a zsűri döntése alapján nem kerül megvalósításra.