Közel a korrekció vége? – Bíztató jelek az ingatlanpiacon

Az ingatlanpiac hónapok óta tartó korrekciója után több, optimizmusra okot adó adat látott napvilágot az elmúlt hetekben. Az újépítésű lakások árai szeptemberben – 36 éve nem látott mértékben – év/év alapon 9.7%-kal csökkentek, aminek következtében az ingatlanpiac szempontjából talán legfontosabbnak tekinthető újépítésű ingatlaneladások második hónapja produkáltak emelkedést. Emellett a lakóingatlan-piac szempontjából kulcsfontosságú munkanélküliségi ráta 2001-es mélyponton van. A viharfelhők azonban még közel sem vonultak el, elég csak a továbbra is romló használt lakás eladásokra vagy a mérséklődő GDP-adatokra pillantanunk…

A NAHB (National Association of Home Builders) adatai szerint szeptemberben év/év alapon mintegy 9.7%-ot estek az újépítésű lakásárak. A 36 éves rekordot jelentős esés magával hozta az újépítésű eladások szignifikáns növekedését, így augusztus után szeptemberben is pozitív folyamatot figyelhettünk meg az eladások tekintetében. Az ingatlanpiac általános tendenciáira nézve kulcsfontosságú indikátor az újépítésű eladási darabszám, hiszen az újépítésű szegmens reagál a leggyorsabban és a legérzékenyebbben. A fejlesztők ezen árcsökkentése valóban jelentős korrekciónak tekinthető, s mindenképpen bizakodásra adhat okot. Az eladási adatok szerint ugyanis a vevők meghatározó része elégségesnek tartotta a közel 10%-os árkorrekciót. Ezzel párhuzamosan csökkent az eladatlan újépítésű lakások készlete (hónaposítva 6.4) is, mely azonban továbbra is magasnak mondható.

A korrekció végét prognosztizálja a Danske Bank elemzése is, mely az árcsökkenés és a értékesítési adatok kedvező alakulása mellett kiemeli a jelzáloghitelre beadott kérelmek szeptemberi növekedését, valamint az S&P500 Homebuilder Index pozitív alakulását is. Az elemzés szerint ez utóbbi két mutató igen szoros korrelációt mutat a kulcsindikátornak tekintett újépítésű eladásokkal. A Danske Bank szerint tehát véget érhet az amerikai lakáspiac korrekciója.

További pozitív folyamatként értékelhetjük a munkanélküliség kedvező alakulását. Az októberi 4.4%-os adat több mint 5 éves mélypontot jelent az Egyesült Államokban. Az ingatlanpiac alakulására pedig egyértelműen jelentős befolyással bír a foglalkoztatottság tendenciája.

A pozitív hírek mellett figyelemmel kell kísérnünk olyan figyelmeztető jeleket, mint az építőipari kiadások folyamatos csökkenése, a lassuló gazdasági növekedés és a magas maginfláció következtében ismét felmerülő esetleges FED-kamatemelés. Az építőipari kiadások szeptemberben ugyanis 0.3%-kal estek, mely immár hatodik hónapja tartó negatív folyamatot jelez.

Különösen figyelemre méltó az a tény, hogy a lakáscélú ingatlanépítések esetében 1.1 százalékos csökkenést regisztráltak, s ezt nagy részt a kormányzati megbízásból készülő építkezések 0.9%-os növekedése kompenzálta. A kormányzati megbízások erősödése az elmúlt hónapokban is megfigyelhető volt, látszik tehát, hogy a kormányzat dinamizálni próbálja a pesszimista fejlesztőket és az építőipart. Negatív jelként értékelhetjük továbbá a használt lakáseladások szeptemberi csökkenését.

Figyelmeztető jel továbbá az amerikai gazdasági növekedés jelentős lassulása, illetve a maginfláció rendkívűl magas szintje is. Ez utóbbi ugyanis felerősítette az esetleges FED-kamatemelés esélyeit. Az elemzői várakozások sem a további emelést, sem a csökkentést nem tartják kizártnak, ám a közeljövőben legvalószínűbbnek a további kivárás tűnik. Mindezeket figyelembe véve az ingatlanpiac jelenleg pozitívabb képest fest, mint 1-2 hónappal ezelőtt és egyértelműen megnőtt az esélye annak, hogy a korrekció végén járunk vagy legalábbis a nagyobb részén már túl vagyunk.