Józsefvárosi panama? – Cáfol a Futureal

Budapest VIII. kerületében, a BRFK és a Fővárosi Főügyészség tájékozatása szerint, az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb ingatlanpanamája kezd kibontakozni, értesült a Magyar Hírlap.

Az előzetes felmérések szerint, az önkormányzatot akár több mint 3 milliárdos kár is érhette, a nem mindennapos ügyletben. A hírt a Futureal határozottan cáfolta. A lap és az ingatlanfejlesztő között nem ez az első csörte.

A Magyar Hírlap szerint az akár több mint 3 milliárdosra becsült kár a nyomozó hatóságok jelentésében a következő tételekből eredeztethetők, “Az üres telkek esetében a piaci értéknél alacsonyabb telekárak következtében 1 milliárd 400 millió forintot meghaladó bevételkiesés állapítható meg. A felépítményes ingatlanoknál az értékbecslések elmulasztásából eredő bevételkiesés meghaladja az 1 milliárd 600 millió forintot”. A vizsgálat továbbá megemlít, egy az önkormányzat által átadott közterületre vonatkozó 100 milliós áfa tétel elmaradását is.

A Futureal sajtóközleményben cáfolja a Magyar Hírlap vádjait.

A cég közleménye:

Szándékos csúsztatásokra építve támadja ismét a Magyar Hírlap a Corvin Sétányt.
A lap korábban már többször cáfolt állításait újként feltüntetve a mai napon ismét szándékos csúsztatásokra építő, megtévesztő információkat közölt a Corvin Sétányról, és több kerületi ügyet próbál összemosni a projekttel:

1. Szándékos csúsztatás a jelenleg rendőrségi eljárás alatt álló 111 és 114-es tömbök említése, amelyek nem tartoznak a Corvin Sétány projekt területéhez.
2. Szándékos csúsztatás, hogy a VIII. kerületi rendőrfőkapitány megbízásának visszavonását direkt összefüggésbe hozzák a Corvin Sétány projekttel.
3. Szándékos csúsztatás, hogy a cikk alapját szolgáló vizsgálati jelentés titkos. A néhány hetes titkosítás még 2009 nyarán feloldásra került.

A Magyar Hírlap rendszeresen közöl olyan cikkeket a Futurealról, melyek valótlan állításokat tartalmaznak, s az olvasók korrekt tájékoztatása helyett egyetlen célt szolgálnak: a társaság módszeres lejáratását. A Futureal Csoport érdekei védelmében jogi úton lépett fel a rágalomhadjárat ellen, s az eljárások nyomán minden esetben bizonyosságot nyert, hogy a Magyar Hírlapban megjelent információk nem feleltek meg a valóságnak, így kénytelenek voltak helyreigazításokat közölni.

A VIII. kerületi Corvin Sétány Projekthez tartozó minden szerződés és a fent említett jelentés is nyilvánosan elérhető az önkormányzat és a Rév8 Zrt. által létrehozott Információs Központban. A teljes átláthatóság biztosítása éppen azt a célt szolgálja, hogy Közép-Európa egyik legnagyobb ingatlanfejlesztési projektjével kapcsolatban ne lehessen félrevezető, valótlan állításokat tenni, az állampolgárok és a média szabad betekintést nyerhessenek minden iratba.

A Corvin Sétány projekt befektetője, a Corvin Zrt. egy az Önkormányzat által 2002-ben meghirdetett kétfordulós, nyílt, nemzetközi pályázat nyerteseként került kiválasztásra.
A lapban megjelent állítással szemben a kerület nem veszített, hanem éppen ellenkezőleg, nyert a projekten a tervezett költségvetéshez képest. A Corvin Zrt. eredeti vállalásain felül milliárdos nagyságrendben vállalt át közfeladatokat – utcák, közterületek építését, közművesítését.

A cikkben szereplő idézetek egy olyan jelentésből származnak, mellyel kapcsolatban tucatnyi külső szakértő és az önkormányzati tulajdonú Rév8 Zrt. is súlyos szakmai kritikákat fogalmazott meg.

Minden eddigi perben a Magyar Hírlap által írt valótlanságok miatt a bíróság helyreigazításra kötelezte a szerkesztőséget. A helyreigazítási pereket követően a napokban a Futureal cégcsoport jó hírneve megsértése miatt és Futó Péter jó hírneve és becsülete megsértése miatt is személyiségi jogi pert indítanak a lapkiadó ellen.