Irodaházak kavalkádja alakulhat ki az Árpád híd pesti végénél

Lassan formálódóban van az Árpád híd pesti lehajtójának új arca: magasházak rajzolják át a sziluettet, és a nem túl távoli jövőben újabbak jöhetnek, ha az építési szabályzat a fejlesztők számára kedvezően változik.

Egyelőre kettőt fejeztek be, a Duna és az Europe Towert, összesen közel 50 ezer négyzetméternyi kínálattal. A harmadik szomszédos beruházás az Ablon csoportté. A társaság várhatóan még az idén átadja a Gateway Office Park nevű irodaházat. A három toronyból álló, több mint 50 ezer négyzetméter összterületű épületegyüttesben 36 ezer négyzetméter a bérelhető terület.

Az Ablon komplexumának sajátossága, hogy irodatornyai a földszinten és az első emeleten kapcsolódnak egymáshoz, mintegy 5100 négyzetméteres összefüggő irodaterületet alkotva szintenként. A további szintek emeletei különállóan megközelíthetők, és szintén nagynak számító, 1100–1600 négyzetméteres öszszefüggő területeket biztosítanak. Az irodaház természetesen megközelíthető lesz a környező utcákból és a közeli 3-as metró vonalán is. Az autóval közlekedők 426 fedett parkolóhelyet vehetnek igénybe a mélygarázsban.

Az osztrák tulajdonú Ablon csoportot 1993-ban alapították Budapesten. A magyar főváros mellett Prágában, Bukarestben, Belgrádban, Zágrábban és Londonban vannak érdekeltségei. Portfóliójának értéke a legutóbbi független szakértői jelentés alapján eléri a 430 millió eurót. Projektjeik főképp “A” kategóriás irodaházak, kiskereskedelmi ingatlanok, lakóprojektek és hotelek.

A 21 budapesti projekt közül várhatóan még az idén megvalósul az Airport City Logisztikai Park első üteme Vecsés és Budapest határán, Ferihegy közelében, raktárakkal és kereskedelmi létesítményekkel. Előkészületben van több nagyobb irodaberuházás a város több pontján. A Blaha Lujza téren ugyanakkor egyelőre csak azt látni, hogy elbontották a volt Sajtóházat, körbevették palánkkal az építési területet, ahová az Europeum nevű, vegyes funkciójú komplexumot tervezik felépíteni.

Az Ablon csoport fejlesztései Magyarországra koncentrálódnak: a cégcsoport a régióban 700 ezer négyzetméter terület építési jogával rendelkezik, ebből 370 ezer négyzetméter Budapesten található. Az ingatlanfejlesztő beruházó további tervei megvalósítása érdekében 2007 februárjában megjelent a Londoni Értéktőzsde alternatív befektetési piacán, egy 283 millió fontos részvénykibocsátással.