Iparipark-fejlesztési programot szorgalmaz az IPE

A magyar ipari parkok fejlődésére is kedvezően hatna, ha az Európai Unió az EU 2020 stratégia részeként programot fogadna el az ipar, tudományos és az innovációs parkok fejlesztésére – mondta Tóth János, az Ipari-, Tudományos-, Innovációs- és Technológiai Parkok Egyesület (IPE) elnöke az MTI-nek.

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EGBSZ) ipari szerkezetváltási tanácsa Tóth János előterjesztésében úgy határozott, hogy európai szintű átfogó ipari park fejlesztési stratégia megalkotását sürgeti.

Tóth János – aki az EGBSZ magyar tagja – hangsúlyozta: egy európai iparipark-fejlesztési stratégia segítené a meglévő adottságok kihasználását a válság kezelésben, a gazdasági növekedés beindításában.

Az IPE elnöke elmondta: számításuk szerint Magyarországon a meglévő ipari parkokban az elkövetkező tíz évben mintegy 250 ezer új munkahely teremtésére van lehetőség, hiszen a több mint 200 magyar ipari park átlagos betelepítettsége mintegy 50 százalék.

Tóth János szerint a jövőben nemcsak az ipari parki infrastruktúra kiépítését, hanem a betelepült cégeknek nyújtandó szolgáltatást is támogatni kellene.

Az IPE elnöke utalt arra, hogy jelenleg a regionális operatív programokban jelentős összeg áll az ipari parki infrastruktúra kiépítésére. Ahhoz viszont, hogy a 2013. utáni európai uniós költségvetési ciklusban is legyen fejlesztési forrás erre a célra, szükség lenne hosszú távú koncepcióra, egy európai uniós iparipark- fejlesztési stratégiára.

Az IPE becsült adatai szerint 2009-ben 210 ipari park volt Magyarországon 11,5 ezer hektáron. A parkok beépítettségének szintje 56 százalékot tett ki. A parkokba települt vállalkozások száma 3.700-ra tehető, és mintegy 210 ezer embert foglalkoztatnak. Az itt működő vállalkozások árbevétele tavaly már 10.000 milliárd forint volt, ebből az export 6.000 milliárd forintot tett ki, ellenben az export aránya a múlt évre 69 százalékra csökkent az 1997-es 83 százalékról.