Hová mehetnek legális forinthitelért a végtörlesztők? Nem a bankokhoz…
A bankokkal ellentétben a takarékbankok szövetsége szívesen ad forinthitelt azoknak, akik ilyen forrásból végtörlesztenék devizahitelüket. Náluk 10-11 százalék közötti hiteldíjjal juthatnak forinthitelhez a végtörlesztésben gondolkodó ügyfelek.
Közel 600 milliárd forintos szabad forintforrás, az előírt 8 százaléknál több mint kétszeresére rúgó átlagos tőkemegfelelés és az összes magyarországi bankfiók 40 százalékát kitevő kirendeltség-hálózat támogatja a takarékok idei lakossági forinthitelezés -bővítési terveit az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség szerint. A szektor szektor a végtörlesztés kapcsán visszanyerhet valamennyit a devizahitelezés felfutásakor elvesztett piaci pozícióból – hangsúlyozzák közleményükben. A végtörlesztés nemcsak üzleti lehetőséget jelent a takarékszövetkezeti szektornak álláspontjuk szerint, mivel egyes takarékoknál ugyanis veszteséget okozhat a meglévő lakossági deviza-lakáshitelek végtörlesztése. A probléma azonban a bankszektor átlagához mérten nem jelentős, ugyanis a mintegy 6000 milliárd forint értékű devizajelzálog-hitelállománynak csak mintegy 1,4 százaléka van a tagszervezeteiknél.
Az év végéig lehetséges végtörlesztés forintfinanszírozása nem okozhat tőkeproblémát a szektorban, a hitelképes, jó adóst egy takaréknak sem kell elutasítania azért, mert tőkehelyzete megakadályozza a hitelezésben – hangsúlyozzák. A takarékok likviditása is megfelelő, 100 forint betétre mintegy 50-60 forintnyi hitel jut, ami alacsonyabb a bankszektor átlagánál. Erre alapozva a szövetkezeti hitelintézetek december végéig 10-11 százalékos hiteldíjjal versenyképes feltételű forinthitelt kínálnak a devizahitelüktől szabadulni igyekvő ügyfeleknek. A hitel árazása átlátható, a kamat ugyanis az irányadó bankközi kamatlábhoz, a hat hónapos BUBOR-hoz kötött, s ahhoz igazodva félévente változik. Az integráció központi bankjának számító Takarékbank által kifejlesztett hitelt nem kínálják teljesen egyforma feltételekkel a takarékok, miután az integrációhoz tartozó 108 hitelintézetnek van mozgástere az üzleti döntéseknél.