Hogyan kerülhető el az adósságcsapda?

Évente ezres nagyságrendben árvereznek el lakásokat azért, mert a tulajdonos nem tudja fizetni az ingatlanra felvett hitelt. A tíz-húsz éves futamidő során bárki kerülhet ilyan helyzetbe, önhibáján kívül. Miközben a szakértők úgy vélik, hogy az árfolyamgyengülés miatti pár ezer forintos többletkiadás nem jelenthet gondot, a gyakorlat azt mutatja, hogy tíz-húsz százalékos tartós törlesztőrészlet-növekedés már többeknek problémát jelenthet.

A kedvezményes lakáshitel konstrukciók bevezetése óta már 15 milliárdra tehető a bedőlt lakáshitelek összege, és mintegy ötezer lakáshitel esetében indult el a végrehajtás. A megkérdezett bankok szerint egy-két százalék az adósságcsapdába került ügyfelek aránya.

A szakemberek szerint addig nem szabad eljutni, hogy nem tudjuk fizetni a törlesztőrészletet, ugyanis ebben az esetben a hitelt nyújtó pénzintézet felmondja a szerződést, a fennmaradó összeget pedig egyben kell kiegyenlíteni. Amennyiben ez nem megy, úgy a bank elindíthatja a végrehajtást.

Megoldást jelenthet, hogy némely hitelintézetnél van mód arra, hogy ha az ügyfél időben jelzi fizetésképtelenségét, átmenetileg több (maximum hat) hónapig csökkentsék a havi részletek összegét, vagy szüneteltessék a befizetéseket.

Hogyha mégis odáig jut az ügy, hogy árverezni kell a lakást, akkor több bank is lehetőséget ad a tulajdonosnak meghatározott időn (általában 30 napon) belüli eladásra. Ennyi idő alatt azonban a jelenlegi helyzetben meglehetősen nehéz a lakásra vevőt találni.

Így jobb megoldás lehet segítséget kérni a Banki Hitel Károsultjainak Egyesületénél, ahol arra is van lehetőség, hogy más banknál kiváltsák a bedőlt hitelt. A hitelkiváltás összeg 50-100 ezer forint között mozog, de ezt a kölcsönt átvett bank a folyósított összegből vonja le.