Európában csúcsra járnak az irodaátadások 2009-ben

Számos, még az “ingatlanboom” alatt elindított irodafejlesztés 2009 során készül el az EMEA-régió (Európa, Közel-Kelet és Afrika) jó néhány piacán, ami a bérlők számára rövidtávon széleskörű minőségi irodaterület-választékot jelent – derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb elemzéséből.

A spekulatív célú fejlesztések átadása felgyorsulhat 2009 második felében, így a piacra kerülő irodaterület meghaladhatja a 2008-as szintet is. Az újonnan átadott irodák területe 2010 során azonban csökkenhet, hiszen a fejlesztők továbbra is elhalasztják a még építés alatt nem lévő projektjeiket: így a bérlők 2011-re korlátozott új kínálattal találják szembe magukat, hiszen a piac a korábbiaknál szűkebb fejlesztési időszak előtt áll.

A bérlők, amelyek nem központi piacokon keresnek új irodát vagy racionalizálják irodabérletüket a jelen helyzetben jól kihasználhatják a bővülő kínálati feltételeket. A CBRE EU-27 kihasználatlansági indexe a 2008 első negyedévében mért 6,7 százalékról 2009 második negyedévére 7,8 százalékra nőtt. Néhány nagyvárosban, pl. Londonban és Prágában az üresedési ráta több, mint 4 százalékkal nőtt az elmúlt egy évben. Nem csak nagyobb a kínálat, de a bérlők nagyobb bérleti rugalmasságot is tapasztalnak, ahogyan a recesszió a bérlői keresletet egyharmadával vetette vissza mind negyedéves, mind éves viszonylatban az elsődleges nyugat-európai piacokon.

 
Az irodabérleti díjak a legtöbb nagy európai városban csökkentek, tovább erősítve a bérlők alkupozícióját. Különösen szembetűnő a díjcsökkenés Londonban és Madridban, és jelentős esést regisztráltak Kelet-Európa nagyvárosai is. A CBRE EU-27 irodabérleti-díj indexe 3,5 százalékkal esett a második egymást követő negyedévben, így a csökkenés egy év alatt közel 10 százalék volt. Még azokban a városokban is, ahol a bérleti díjak stabilak maradtak, mint Frankfurt és Milánó, hosszabb bérletidíj-mentes időszakokat és más kedvezményeket adnak a bérlőknek és egyre gyakrabban tárgyalnak akár rövidebb bérleti periódusokról is.
 

Matthew Pullen, a CBRE globális vállalati szolgáltatási vezetője a jelentést így kommentálta: “A rosszabbodó gazdasági feltételek egész Európában arra késztették a bérlőket, hogy racionalizálják ingatlan-portfóliójukat. Arra számítunk, hogy az irodák iránti kereslet tovább csökken a régióban, ami a tulajdonosokat további rugalmasságra készteti bérlőik felé. Fontos azonban, hogy a bérlők megértsék a tulajdonosok kivételes körülményeit, mielőtt a tárgyalások során lehetetlen és rizikós feltételeket támasztanának.”
 
“A bérlőknek nagyjából még 12 hónapig van lehetőségük arra, hogy kihasználják a jelen piaci helyzet feltételeit. Ezért okvetlenül szükséges, hogy rendelkezzenek egy optimális vállalati ingatlan-portfolió stratégiával, amelyet az utolsó negyedévben megvalósíthatnak” – fejtette ki Pullen.

“Budapest tökéletesen illeszkedik az európai trendbe.” – tette hozzá Varga Judit, a CB Richard Ellis magyarországi irodaügynökségi vezetője. “A fejlesztési volumen 2009-ben éri el éves csúcsát, azonban további fejlesztések nem indultak év eleje óta. A jövő évben csak olyan projektek átadására számítunk, amelyek a válság kirobbanása előtt kezdődtek, vagy legalábbis a finanszírozási struktúra még abból az időből való. Jelenleg az igény szerinti, ún. ‘built-to–suit’ fejlesztések adhatnak lendületet a piacnak kínálati oldalról, de valószínű, hogy nagyobb fejlesztéseket a mostani szabad irodaállomány sikeres feltöltése előtt nem indítanak el.”