Egészségtelenek a nagyobb városok, zöldhullám Budapesten
A 2007-ben azok a lakóparki projektek lehetnek sikeresek, amelyek nagyobb hangsúlyt fektetnek a zöldövezetek kialakítására, nyilatkozta a sajtónak Dömötör Mónika, a Sasad Resort marketing és értékesítési igazgatója.
A lakópark építtetőjének véleményét több nemzetközi és hazai kutatás is alátámasztja: Ilyen például a New York-i Blacksmith Institute által készített jelentés, amelyben a tanulmány készítői 300 számításba jövő város közül 35 helyzetét vizsgálták.
A tanulmány készítői 300 számításba jövő város közül 35 helyzetét vizsgálták meg alaposabban, majd közülük jelölték ki a tíz legszennyezettebb települést.
A jelentésben (amelyet Magyarországon a Környezetvédelmi Újságírók Társasága tett közzé) Norilszkról a következő olvasható: ebben a városban fekete hó esik, a levegő kéntől bűzlik, és a gyári dolgozók várható élettartama tíz évvel is kisebb, mint az orosz átlag. A tízes listán egyébként két másik olyan település is található, amely az egykori Szovjetunió területéhez tartozik. Az egyik a kirgizisztáni Mailu-Szu, ahol 23 ezer ember élete közvetlen veszélyben forog, több millió egészségét pedig hosszabb távon fenyegeti a radioaktív hulladék, amelyet az 1946–1968 között ezen a helyen dúsított urániumot előállító üzem bocsátott ki. (A másik település az ukrajnai Csernobil.)
Budapest természetesen nincs a listán, de az elmúlt években – különösen a téli hónapokban – a légszennyezettség már többször az elviselhetőség határán járt.
A Studio Metropolitana ezerfős reprezentatív mintán végzett kutatása szerint a fővárosiak számára a lakóhely megválasztásakor a tömegközlekedésnél és a lakossági ellátásnál is fontosabb szempont a nyugodt, zöldövezeti környezet. Lakástípust tekintve a családi ház mellett a kis lakásszámú, kertes társasház kapott jelentősebb számú szavazatot a felmérésben. Ugyanezen tanulmány egy másik eredménye azt mutatja, hogy a megkérdezettek a II. és XI. kerületet tartják leginkább ilyen környezetnek Budapesten. Miczek Szilvia, az Otthon Centrum projektmenedzsere úgy véli: ha az ember zöldövezetben vásárol lakást, az nem jelenti feltétlenül azt, hogy távol, mindentől elszigetelve kell élnie. A fővárosban több zöld projekt indult az utóbbi időszakban, amelyek éppen a ligetes környezetben épített lakóházaikkal próbálnak megfelelni a felmérések szerint meglévő igényeknek. Más szakértők vélemény szerint: Erre a vásárlói szempontra épít többek között a IX. kerületi Zöld Liget Apartmanház, a XI. kerületi Sasad Resort, a Zuglóban épülő Zöldváros vagy a biatorbágyi Zöld Sziget lakópark, amelyek többségükben már nevükben is ott viselik környezetbarát mivoltukat.