Budapest még mindig 20%-kal túlértékelt
Bár a legtöbb európai országban esnek a bérleti költségek, néhány piac – mint Párizs Központi Üzleti Negyede, Budapest és Milánó – még mindig legalább 20%-al túlértékelt a bérlők bevételéhez viszonyítva.
Egy átlagos európai város központi üzleti negyedében irodát bérlő cég az egy alkalmazottra vetített bevételének 15%-át fizeti ki irodabérlésre és az ehhez kapcsolódó költségekre, derül ki a DTZ legfrissebb tanulmányából.
A DTZ Iroda Megfizethetőségi Indexe a fontosabb európai piacokat vizsgálva az átlagos irodabérlési költséget az egy alkalmazottra jutó bevételhez viszonyítja, és kimutatja, hogy mely kategóriákba tartozó európai városok irodaárai felülértékeltek a bérlők bevételei alapján. Ezek között vannak az olyan közép- és kelet-európai városok, mint Varsó, Prága és Budapest, amelyek relatív alacsony bérleti díjaik ellenére Európa legkevésbé megfizethető irodai helyszíneinek számítanak. A lassuló gazdasági növekedés hatására sok helyi vállalat fogja vissza az irodakeresletét, ez pedig korlátozza a piaci növekedési potenciált. De az előbb említett túlértékelt kört erősítik egyes euro zónában található városok is, mint Milánó és Róma, ahol jelentős eszközinflálódás jött létre, és a monetáris politika nem tudott kiutat nyújtani a buborékból.
A másik véglet jelentik egyes jelentősebb európai irodapiacok, mint Párizs (Központi Üzleti Negyed) és London West End, amelyek továbbra is drágák, de egyre megfizethetőbbé válnak ahogy a bérleti díjak folyamatosan csökkennek és a fejlesztők is egyre nagyobb hajlandóságot mutatnak a kedvezményadásra a bérlők megtartása érdekében. De szintén ebbe körbe tartozik London, Brüsszel, Stockholm és Amsterdam, melyek a legmegfizethetőbb európai városok között vannak, mivel a bérlők a bevételük kevesebb mint 13%-át költik irodabérlésre és az ehhez kapcsolódó költségekre.