Budapest kockázatosabb piac lesz?

London a legkevésbé kockázatos irodapiac Európában, míg Nyugat-Európán belül Németországban kell számoljanak a legtöbb kockázattal a befektetők, derül ki a hamburgi HSH Nordbank elemzéséből. A londoni piac alacsony kockázatát nagyrészt a kihasználatlanság visszaesése az elmúlt év során. A kilátások mind a londoni, mind a párizsi piacon egyértelműen pozitívak, de a bank elemzői a német irodapiacot is optimistán látják. Az elemzés a kockázati szint megállapításához az irodaházak kiadhatóságát elemezte, a bérlői keresletet, a kihasználatlanságot, a potenciális új bérlők esélyét, a munkaerőpiac állapotát és kilátásait és egyéb makrogazdasági befolyásoló tényezőket. A tanulmány az új EU-tagállamokat nem vizsgálta, ugyanakkor az elmúlt időszak folyamataiból láthatjuk, hogy egyre inkább csökken a befektetők által indokoltnak tartott kockázati prémium a közép-európai ingatlanpiacokon.

A közép európai ingatlanhozamok ugyanis tovább csökkennek, annak ellenére, hogy azok már bizonyos európai városoknál (Brüsszel, Lisszabon pl.) alacsonyabb szintre süllyedtek az elmúlt évek során. A Morley Fund elemzése szerint a régióba áramló tőke jelenleg elhalványítja a Nyugat-Európához képest feltétlenül létező kockázattöbbletet. A kockázati prémium alapvetően még mindig indokolt Alessandro Bronda, az Aberdeen Property európai befektetési vezetője szerint, hiszen a nyugati piacok többsége egyértelműen érettebb, mint a varsói, prágai vagy budapesti piac.

Julian Taylor, az Aviva-hoz tartozó Morley alapkezelője szerint ugyanakkor a régió kockázati szintje jelentősen csökkent az elmúlt években, részben a piac megnövekedett transzparenciája, részben az Európai Unióhoz való csatlakozás miatt. A hozamok mindenesetre folyamatosan csökkennek a régióban, jelenleg a prágai és a főbb németországi (Berlin, Frankfurt, München, Hamburg, Düsseldorf) hozamok között pl. kevesebb, mint 150 bázispontos különbség van.

A KKE régiót sem feltétlenül kezelik már egységesként, mondta el a közelmúltban egy budapesti fórumon Nick Spiro, a DTZ regionális kutatási igazgatója. Csehország, Lengyelország és Magyarország növekedési üteme jelentősen eltér egymástól. A szakember szerint Magyarországon pl. a megszorítások is hatást gyakorolhatnak az ingatlanpiacra, bár ezt Doug Hardman, a DTZ regionális befektetési igazgatója nem tudta alátámasztani, elmondása szerint egyelőre nem érzékelték a külföldi kereslet visszaesését a budapesti irodapiacon.