Bencsik János: előtérben az energiatakarékosság és a megújuló energiák
A Nemzeti Energia Stratégia megvalósításához szükséges eszközök között első helyen az energiahatékonyság és takarékosság, a második helyen pedig a megújuló energiák használatának az elterjesztése szerepel – közölte a Nemzeti Erőforrás Minisztérium klíma- és energiaügyért felelős államtitkára sajtótájékoztatón pénteken Körösladányban.
Bencsik János elmondta: a stratégia megvalósítása első sorban attól függ, hogy az elkövetkezendő években megtörténik-e az a szemléletváltás az energiahasználatban, amely segíti a fenntartható energiatermelést és használatot.
“A stratégia társadalmi és szakmai vitája e hét elején lezáródott, és a mai napon a közigazgatási egyeztetése is befejeződik” – tette hozzá. Az államtitkár fontosnak nevezte, hogy lesznek-e szövetségeseik a szemléletformálásban, az értékrendváltás előkészítésében. Bencsik János első sorban a civil szervezetekre és az önkormányzatokra számít.
Mint mondta, már az energia stratégia előkészítését megelőzően is voltak olyan pályázatok a Környezet és Energia Operatív Programon (KEOP) belül, amelyek ezt a szemléletformálást voltak hivatottak elősegíteni. Az elmúlt hónapokban megtörtént a tavaly benyújtott pályázatok elbírálása, s 175 sikeres dolgozat, összességében 2,3 milliárd forint támogatásban részesült – tájékoztatott.
Szavai szerint ebből egymilliárd forintot a különböző szemléletformáló kampányok elősegítésére, 1,3 milliárd forintot pedig a mintaprogramok megvalósításra folyósítottak.
Békés megyét a sikeres pályázatok alapján az első helyre sorolta a megyék közül. A térség 26 pályázata nyert el támogatást, s közülük nagyon sok a komposztáláshoz kapcsolódott, de több önkormányzat a kerékpározás népszerűsítésére nyert el forrásokat.
A megye a KEOP egészétől a kormányváltást követően több mint 10 milliárd forintos támogatást nyert el, amelyeknek jelentős része a szennyvízkezeléssel és csatornázással kapcsolatos, de mintegy 2,2 milliárd forint a megújuló energia beruházásokra fordítódik. Ez utóbbiak között említette a Békésszentandráson, a Hármas-Körös duzzasztójánál megvalósuló turbinatelepítést.
Az államtitkár körösladányi látogatása során megtekintette a helyi óvodában és egy magánvállalkozásnál megvalósult, illetve építés alatt álló energiatakarékossági beruházást. Az óvoda estében a geotermikus fűtési rendszer kialakítása és a napkollektoros melegvíz-ellátás kiépítésre közel 15,4 millió forintot nyert az önkormányzat, míg a META Vasipari Kft. műhelycsarnokának épületenergetikai fejlesztésére 66,3 millió forintot biztosított a KEOP.