Az ingatlanüzleteken múlik a sportpályák sikere
Golfnemzetté válhat az ország egy évtizeden belül, ha a jelenleg papíron lévő beruházások mind megvalósulnak. A pályák mellé álmodott villaparkok iránt azonban nem biztos, hogy lesz kellő hazai kereslet, pedig a projektek eredményességét éppen ezek a beruházások határozzák meg.
Újabb golfberuházással bővült a Dunántúl térképe. Pénteken tették le az alapkövét annak a Csákberény határában megvalósuló projektnek, amelynek keretében 27 lyukú pályát épít egy svéd-magyar befektetői csoport. “A pálya, a klubépület és az étterem 6,5 millió euróból valósul meg, emellett lesz egy oktatási központ, egy wellness-centrum és 115 villatelek is, ami újabb 5-7 millió eurós beruházás” – nyilatkozta a Menedzsment Fórumnak Sonny Lundwall, a svéd befektetők képviselője. A golfpálya és a villatelkek megépítésére több fázisban kerül sor, igaz utóbbit a beruházó nem is vállalja, ő mindössze területet biztosít, és segítséget nyújt az épületek arculatának kialakításában, amelyhez nyolc terv közül választhatnak az érdeklődők.
“Reményeink szerint 2008 tavaszán már várjuk az első golfozókat, de a teljes beruházás 2010-re valósul meg. Meggyőződésem, hogy a következő években dinamikusan növekedni fog a magyar játékosok száma. A 70-es években még Svédországban is hiányzott a kultúra, mára viszont mintegy 600 ezer amatőr golfozónk van, a lakosság száma pedig nem éri el a 10 milliót” – fogalmazott Lundwall.
A bűvös egy százalék
“Bízom abban, hogy a befektetők lelkesedése a későbbi években sem fog lankadni” – mondta az mfor.hu-nak Hegyi J. Attila, a Birdland Golf & Country Club elnöke, aki a golf tömegsporttá válásával kapcsolatban azonban nem osztja a svéd “kollégái” optimimusát. A hazai golfélet egyik első fecskéjeként is aposztrofálható Hegyi 15 éve elnöke a Bükfürdő szomszédságában létesült komplexumnak, mely az első 18 lyukú pálya volt Magyarországon. Véleménye szerint Svédországban világviszonylatban is kiemelkedően magas a golfozók aránya. “Boldog leszek, ha életem során a magyar lakosság 1 százaléka, mintegy 100 000 ember – golfozni fog” – mondta az elnök, aki 2012-2013-ra 10 ezerre prognosztizálja a hazai golfozók számát. Még ennek a játékosszámnak az elérése is jelentős bővülés, mivel jelenleg – Balogh Gábor, egy Budafokon létesülő golfberuházás kommunikációs vezetője szerint – 3000-3500 között van a rendszeresen golfozók száma. Hegyi szerint még ennyi regisztrált játékos sincs, becslése szerint 2000-en lehetnek itthon a sportág szerelmesei.