Az európai bérlői piacokon az optimizmus jelei figyelhetők meg
A Jones Lang LaSalle “European Property Clock Q4 2009” című kiadványa szerint Európa-szerte megfigyelhetőek a gazdasági fellendülés jelei. Azonban a tágabb értelemben vett gazdaság és az európai irodabérleti piac közötti időeltolódás továbbra is nyilvánvaló.
Szintén jelentős különbségek fedezhetőek fel a piacok között a bérleti díj-ciklusban elfoglalt pozíciójukat tekintve mivel egyes piacokon a prémium kategóriás irodák bérleti díjai növekedni fognak 2010-ben, de más városok irodapiacai még mindig számíthatnak némi csökkenésre.
Regionális szinten az európai minőségi irodák bérleti díj indexe (European Prime Office Rental Index) – amely 24 piac irodapiaci adatait vizsgálja – 2009. negyedik negyedévében az előző negyedév csökkenéséhez hasonló mértékben, 0,8 %-kal csökkent. A prémium kategóriás irodák bérleti díjai Európa-szerte átlagosan 13,6%-kal alacsonyabbak az előző évinél, és 16,8%-kal maradnak el a 2008. második negyedéves csúcsértéktől. 2009. negyedik negyedévében a prémium kategóriás irodák bérleti díjai tovább csökkentek a 24 vizsgált piacból 9 esetében. A legerősebb mértékben Varsóban csökkentek a bérleti díjak (4,3%), míg Münchenben mindössze 1,7%-os volt a visszaesés. Több nagy német piacról is csökkenést jelentettek, például Frankfurtban 2,9%-kal, Berlinben 2,4%-kal, Düsseldorfban pedig 2,2%-kal csökkentek a bérleti díjak a negyedév során. London – ahol a prémium kategóriás irodák bérleti díjai 35%-kal csökkentek a válság előtti állapothoz képest – az első piac Európában, amely már elért a bérleti díj csökkenési ciklus végére és 2010. első negyedévétől már akár emelkedő bérleti díjakra is számíthatnak.
Chris Staveley, a Jones Lang LaSalle EMEA régiójának Capital Markets részlegének igazgatója nyilatkozta: “Bár a gazdasági kilátások javulnak, a munkaerőpiac alapjai még gyengék és a javulás némiképp függ a kormányzati ösztönzéstől is. Az üzleti bizalom Európa-szerte javul a 2009. elején tapasztalt mélyponthoz képest, de a cégek továbbra is költség érzékenyek. Azonban néhány vállalat megragadja az alacsony bérleti díjak által kínált lehetőséget és prémium kategóriás irodaterületekre tesznek szert vagy újratárgyalják a már meglévő szerződésüket.”
Európában az irodat erületek iránti igény 28%-kal növekedett a negyedév alatt és elérte a 2,8 millió négyzetmétert (ami megközelítőleg a 2008. negyedik negyedéves szint), és így a teljes év kereslete 9,1 millió m2 volt. Mindazonáltal a 2008-as évvel összehasonlítva az irodák iránti igény 26%-kal csökkent és 23%-kal marad el az 5 éves átlagtól. Összefoglalva : a 24 vizsgált piacból 16 esetében emelkedett a kereslet, Amszterdammal, Brüsszellel és Madriddal az élvonalban.
James Berry, a Jones Lang LaSalle budapesti irodájának iroda bérbeadási igazgatója a helyi piaccal kapcsolatban a következőket tette hozzá: “Más európai irodapiacokhoz hasonlóan Budapesten is erős átadási hullámmal és visszafogott bérlői igénnyel szembesültünk 2009. folyamán, amely elkerülhetetlenül hatással volt a bérleti díjakra. Már látni lehet a visszatérő és erősödő bérlői bizalom jeleit és amint az új átadási hullám lecseng az év végén, a kihasználatlansági mutató csökkenése is megkezdődik.”
Chris Staveley így összegzett: “2009. negyedik negyedévében a Jones Lang LaSalle „European Property Clock” című kiadványa rámutat a régió piacai közti különbségekre. Érdemes kiemelni, hogy az utolsó negyedévben melyek voltak azok a piacok, amelyek már nem számítanak további bérleti díj csökkenésre (London, Oslo és Varsó).
Azonban a többi európai irodapiacon még várható további bérleti díj csökkenés. A különbségek ellenére már látjuk az előremozdulást a legtöbb piac esetében, hiszen néhány irodapiac már el is érte a 6 órás pozíciót, a bérleti díj csökkenés legalsó mértékét, ahonnan már emelkedő bérleti díjak várhatóak. A folytatódó gazdasági és ingatlanpiaci kihívások ellenére 2010. végéig egyes piacokon már valószínűleg növekvő bérleti díjakra számíthatunk, és ez jóval megelőzi a fél évvel ezelőtti jóslatokat.”