Amit a zöldkártyáról tudni kell

Lakásvásárláskor a hely, a méret, az ár és a belső kialakítás mellett a rendszeresen fizetendő költségek a főbb szempontok. Arról nem kap információt a vevő, hogy milyen az új lakás energiahatékonysága. A jövő évtől bevezetendő “zöldkártyával” a lakások energiafogyasztása is megismerhető.

Egy lakás, családi ház energiafelhasználása leginkább a fűtési rendszer s a fűtésberendezés megválasztásával befolyásolható. Ám a téli hideg elleni fűtés mellett a melegvíz-előállítás, a nyári kánikulát mérséklő hűtés, szellőztetés és világítás mind hatással van egy épület össz-energiafogyasztására. Kiszámítását, vagyis egy épület ún. energiabizonyítványának elkészítését szakemberek végzik, egy vagy több számszerű mutató segítségével. Ehhez az épületszigetelést, a műszaki és beszerelési jellemzőket, az épület elhelyezkedését, belső-külső kialakítását és a beltéri klimatikus viszonyokat éppúgy figyelembe kell venni, mint a napsütéses órák számát, a lakóingatlan saját energiatermelését, s az energiaigényét befolyásoló tényezőket.

A tervek szerint jövőre már nálunk is kötelező lesz ennek a dokumentumnak az elkészíttetése. Új lakások esetében – melyeket nem lehet majd eladni e bizonylat nélkül — a jövő év első napjától kiadott építési engedélyűekre, illetve a jövő év közepétől használatba vettekre kell energiatanúsítványt készíttetni. A már meglévő épületek közül egyelőre az 1000 négyzetméter hasznos alapterületűek felújítása során lesz kötelező e dokumentum akkor, ha a felújításuk költsége meghaladja az épület értékének negyedét. Új lakás bérbeadásakor a tanúsítványkötelezőség jövő év elejétől várhatóan csak a 150 négyzetméternél nagyobb alapterületű lakásokat érinti, amennyiben azt évente négy hónapnál hosszabb ideig lakják: az ennél kisebb lakóingatlanokat még 5 évig tanúsítvány nélkül is ki lehetne adni. Üdülők esetében a tanúsítványt nem kell elkészíttetni.

Besorolás

Magyarországon a jelenlegi elképzelés szerint – melyet jövő januári életbe lépéséig rövidesen még néhány ponton finomítanak – az egy épület-négyzetméterre jutó energiafogyasztás lesz a kiindulópont. Ennek alapján sorolják be – a háztartási gépekhez hasonlóan – különböző kategóriákba a lakóingatlanokat, így a laikus vevő új lakás vásárlásakor ezt a szempontot is figyelembe tudja majd venni. Így az energiapasszus segíti majd a vásárlókat az ingatlan kiválasztásában, hiszen segítségével nem kell úgymond zsákbamacskát vennie: a bizonylat számot ad a korábban előre kiszámíthatatlan “lakásüzemeltetési” költségekről is.

Az energiatanúsítvány elkészíttetése pénzbe kerül, ám ennek költsége – a szakemberek szerint – elenyésző ahhoz képest, amennyit a gazdaságtalan energiafelhasználás húz ki jelenleg a lakástulajdonosok zsebéből. Információnk szerint a tanúsítás ára lakásonként átlagosan 40-50 ezer forint között alakulhat, de egy nagyobb lakásszámú társasházban ennél olcsóbb, míg egy családi ház esetében ennél jóval drágább is lehet.