A kormány kivégzi a hazai sikertelepüléseket
Az érintett falvak ellehetetlenítését jelentené, ha átmenne a parlamenten az önkormányzati, „belföldi offshore” ügyletként elhíresült, a településeknek bevételt generáló lehetőség eltörlése – reagált a Napi.hu-nak az illetékes polgármesterek, akiket meglepetésként ért a jogszabály-módosítás terve.
Iskola-és óvodabezárásokra kényszerülnek azok az önkormányzatok, akik Magyarországon belül alacsonyabb iparűzési adókat vetnek ki a cégekre. Jövőre ugyanis az adócsomag részeként a közúti közlekedési nyilvántartásról szóló törvény módosítása előírná, hogy a 3,5 tonna össztömeget meghaladó tehergépjárművet, autóbuszt üzemeltető cégek székhelyként, telephelyként csak olyan címet jegyezhetnek be, ahol a járművek tényleges tárolása és karbantartása zajlik. Ezzel azok a községek (köztük Újlengyel és Komlóska) járnak rosszul, amelyek az iparűzési adó elengedésével próbálták magukhoz csábítani a cégeket, többnyire a nagy járműparkkal rendelkezőket, cserébe pedig gépjárműadóhoz – népszerű nevén a súlyadóhoz – jutottak. Emellett egyéb szolgáltatásokat, például irodahelyiség-bérletet és postai ügyintézést is nyújtanak a vállalkozásoknak. A települések így kreatívan használták ki azt a józan ésszel némileg ellentétes lehetőséget, amely szerint például egy fuvarvállalkozás cég- és adójogi értelemben vett telephelyének nem kell fizikailag is alkalmasnak lennie arra, hogy ott valóban teherautókat, kamionokat tárolhasson. Mindez egyben azt is jelenti, hogy ezek a cégek oda, ahol valóban tárolják járműveiket, azaz használják a környező utakat és infrastruktúrát, nem fizetnek súlyadót.
Komlóska polgármestere, Köteles László a Napi.hu-nak úgy nyilatkozott: az állam 2002 óta fokozatosan kivonult a falvak támogatásából, így azok rákényszerültek az ilyen, kreatív megoldások használatára, hogy bevételhez jussanak. A zempléni település több mint száz cégnek és 1800 szállítóeszköznek ad helyszínt. A cégek az államnak milliárdos adóbevételt hoznak, és mintegy ezer munkahelyet tartanak fenn. A polgármester szerint az ipa-mentességgel több céget megmentettek a csődtől, illetve megelőzték azt, hogy a növekvő terhek miatt a társaságok elhagyják az országot.”