A fejlesztői piac stagnál

2012-ben az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) 15 tagja 118 millió euró értékben valósított meg beruházásokat Magyarországon, ez kevesebb, mint tizede az ingatlanpiac „fénykorában”, 2008-ban mért volumennek. Az IFK szerint az eddig bejelentett fejlesztések alapján 2013-ben nagyságrendileg hasonló kibocsátás várható; becsléseik szerint idén 108 millió euró összértékű beruházásra és nagyságrendileg 42.000 új átadott terület átadására kerül sor.

 Az elmúlt években a fejlesztők a korábban már előkészített projektjeiket visszafogták, és csak komoly előértékesítés esetén vágtak bele új fejlesztésbe. A magyar gazdaság alacsony beruházási rátáját jól tükrözi, hogy a magyarországi professzionális fejlesztők döntő többségét tömörítő Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület tavalyi összberuházási volumene a 2008-as évi csúcs mindössze 7-8%-át éri el. A 2012-ben regisztrált 118 millió eurós beruházási volumen összesen 7 épület kivitelezését jelenti, míg a 2008-as boom idején 1,3 milliárd euróval 24 épület valósulhatott meg.

 

forrás:IFK

Az IFK tagok közül 2012-ben az ECE kezdte meg az Árkád 2 kivitelezését, a Futureal a Dózsa György úton fogott hozzá egy irodaház építéséhez, a Wing átadta a Hegyvidék központot a Skanska pedig a Green House irodaházat, illetve az Ablon és a WING logisztikai fejlesztéseket valósított meg. A lakópiacon a Futureal indította el Sun Resort fejlesztését.

 

„Az IFK tagjainak beruházási volumene 2013-ban sem fogja meghaladni a rendkívül alacsony 2012-es értéket. Az elkövetkező egy-két évben az ingatlanfejlesztések stabilizálódnak egy nagyon alacsony szinten; hiszen a jelenlegi finanszírozási és gazdasági környezet, a magas üresedési ráták mellett ekkora volumen reális.” – hangsúlyozta Árendás Gergely, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke.

 

Az új beruházások megindítását számos tényező korlátozza: limitált a kereslet, a hitelszűke, befektetői bizalmatlanság. Ebből kifolyólag a fejlesztők figyelme inkább a meglévő fejlesztések lezárására, értékesítésére, és az új fejlesztések előkészítésére irányul.