2014-re csúszhat a Corvin Sétány végső átadása
Elégedett Józsefváros rehabilitációjával a kerület vezetése és a város rehabilitációs program lebonyolítására létrehozott Rév8 Zrt. vezetősége is. Az önkormányzati oldal és a Corvin Sétány program magánbefektetőjeként a Futureal közös tájékoztató keretében értékelte az összesen 500 ezer négyzetméter építhető területtel rendelkező óriás-beruházást.
Alföldi György, a Rév8 Zrt. vezérigazgatója méltatta a VIII. kerületben véghezvitt változásokat, és kifejtette, hogy Józsefváros rehabilitációja Budapest keresett kerületévé tette a korábban nagyon hátrányos helyzetben lévő városrészt. A kerület 2000-ben fogadta el 15 éves Lakáskoncepcióját, melyben az önkormányzati lakásgazdálkodás feladatait határozta meg. Alföldi György szerint a kerület fejlődése, felzárkózása nagymértékben köszönhető a térfigyelő kamera-rendszer kiépítésének és a prostitúció visszaszorításának.
A Rév8 Zrt. első embere kifejtette, hogy 8-10 évvel ezelőtt kettős folyamat érvényesült a főváros belső területein. Egyrészről a kormányzati erőfeszítések hatására a befektetők figyelme a lakásépítés felé fordult; a makrogazdasági változások eredményeként a magángazdaság a pénzügyi befektetések helyett az ingatlanbefektetések irányába orientálódott; és nem utolsó sorban fókuszba került az ország EU csatlakozása. Másrészről a rendszerváltás utáni társadalmi változások nem kedveztek Józsefvárosnak és a fővárosi kerületek közötti rangsorban jelentősen és visszafordíthatatlannak látszó módon kezdett zuhanni. A veszély az volt, hogy kedvező városszerkezeti pozíciója ellenére az ingatlanpiaci és ehhez kapcsolódó pozitív gazdasági – társadalmi – környezeti változások elkerülik.
A nagyon leromlott lakásállomány és az üres telkek magas aránya tette lehetővé a Corvin Sétány Program megvalósítását. A program területén lévő 2500 lakásból 1100 lakás található a Befektetési Területen, ezek a lakások bontásra kerültek. Az 1100 lakásból 810 (74%) az Önkormányzat tulajdonában volt, a magántulajdonú lakások száma 290 volt. A kerület 2000-ben indította meg az integrált város-rehabilitációs projekt, a Corvin – Szigony Projekt előkészítését, a Corvin Mozi és Klinikák közötti 22ha-ros területen.
Alföldi György szerint a VIII. kerület olyan nagymértékű fejlődésen ment keresztül, hogy szinte már hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy milyen mélyről, milyen rossz helyzetből indult el kb. 10 évvel ezelőtt a városrész rehabilitációja.
Lassabban, de halad a Corvin Sétány
A Corvin-Szigony Projekt program Tatár Tibor, a Futureal Fejlesztési Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy amikor 2004-ben a cég tulajdonosaival először jártak a mai Corvin Sétány területén, akkor valóságos félelem fogta el sétálás közben, ugyanis az utcák műszaki és közbiztonsági állapotai kifejezetten aggasztóak voltak.
A pénzügyi-gazdasági válság természetesen váratlanul érte a Corvin Sétányt, s a Futureal sem számított korábban a finanszírozás ilyen drasztikus leállására. A beruházás emiatt 2009-ben lelassult, de nem állt meg, hangsúlyozta Tatár Tibor. A vezérigazgató kifejtette, hogy bár érezhetően sokkal mérsékeltebb mértékben, de továbbra is értékesítenek lakásokat. Példaként említette, hogy egy tavaly novemberi lakásvásáron még 70 lakást kötöttek le a vásárlók, azonban ebből végül csak 10 lakást tudtak eladni a vevők finanszírozási gondjai miatt.
Tatár Tibor elmondta, hogy a nehézségek ellenére példaértékű a beruházás, hiszen 10 milliárd forintnyi állami, ill. önkormányzati pénzre mintegy 200 milliárd forintnyi magánbefektetés jutott, ami kiemelkedő arány az egész közép- és kelet-európai régióban. A Futureal vezérigazgatója hozzátette, hogy a ferencvárosi rehabilitáció során ez az arány 70-130 milliárd forint volt.
A Futureal vezérigazgatója elmondta, hogy a Corvin Sétány területén épülő, a francia Kleppierre által negvásárolt bevásárlóközpont átadása az eredeti 2009 őszi időpont helyett vélhetően jövő tavaszra tolódik. A pláza bérbeadottsága jelenleg 50 százalék körül van, de Tatár Tibor hozzátette, hogy jelenleg két nagy bérlővel is folynak a tárgyalások. A teljes Corvin Sétány beruházás a 2012-2013-ra tervezett befejezés helyett várhatóan 2013-2014-ben készül majd el, tette hozzá a cégvezető.
Por, szemét, közbiztonság
Dr. Kocsis Máté, a VIII. kerület alpolgármestere újságírói kérdésre elmondta, hogy korábban drasztikus személyi elvonás történt a kerületi rendőrkapitányságról, s nagyon kevés utcai rendőr áll a kerület rendelkezésére. Az alpolgármester azonban ennek ellenére kiemelte, hogy Józsefváros a térfigyelő kameráknak köszönhetően
Az alpolgármester elismerte, hogy a nagy mennyiségű szálló por nagy problémát jelent a Corvin Sétány építési területén, s nem cáfolta meg azt az újságírói felvetést sem, hogy a környék gyermekei közül sokan légúti megbetegedésben szenvednek az építkezési por miatt. Alföldi György, a Rév8 Zrt. vezérigazgatója ugyanakkor azt állítja, hogy hozzájuk nem érkezett lakossági bejelentés ebben a kérdésben. A közbiztonságról pedig szerinte egy-két évvel ezelőtt sokkal rosszabb volt, mint jelenleg, nem beszélve a tíz évvel ezelőtti állapotokról. Tatár Tibor sem tudott a szálló porra vonatkozó lakossági bejelentésekről, melyeket, mint elmondta a Corvin Sétány zöld számán lehetne megtenni.
Józsefvárosi üvegzseb
Alföldi György elmondta még, hogy a Rév8 Zrt. fontosnak tartja a közpénzek felhasználásával kapcsolatos minél szélesebb nyilvánosság megteremtését, s ezért a társaság meg kívánja teremteni annak lehetőségét, hogy a kerületi rehabilitációval kapcsolatos valamennyi anyag megtekinthető legyen. Ezért a Rév8 Zrt. a mai naptól (szeptember 2) a Rév8 Zrt. Práter utcai irodájában nyilvános adatszobát tart fenn, amelyben elhelyezi a Corvin Sétány Program valamennyi közérdekű szerződését és előterjesztését.