10 tipp: a lakásbérlés és bérbeadás veszélyei
Az ingatlankiadás és -bérlés a tulajdonos és a bérlő számára is számtalan nem várt problémát rejt magában. A szeptemberi lakásbérlési roham elkezdődött, elözönlik a fővárost és a nagyvárosokat a lakóingatlant bérelni vágyó külföldi és vidéki diákok. A K&H Biztosító összegyűjtötte, mit érdemes tudni, ha lakástulajdonosként kiadnánk ingatlanunkat, vagy ha lakásbérlési szándékkal költözünk más városba.
A lakásbérbeadás számos feladattal jár, azonban semmiképp sem szabad elfeledkezni a megfelelő biztosítások kiválasztásáról. A saját és a szomszéd lakásában keletkezett károk mellett a közös tulajdon is megrongálódhat – beázás, csőtörés, betörés és még hosszú a lista, milyen veszélyek fenyegetnek egy lakás bérbeadása esetén is. Természetesen ezek a problémák akkor is felmerülhetnek, ha saját tulajdonú ingatlanunkban lakunk, azonban nem ritka eset, hogy a bérlők nem foglalkoznak egy-egy hibával addig, amíg az egyre súlyosabb nem lesz. Ilyenkor a tulajdonos sokkal nagyobb költségekkel számolhat, mintha az első tünet jelentkezésekor hívott volna szerelőt. A váratlan károk ellen a bérbeadók és a bérlők utolsó mentsvára lehet a biztosítás – már ha kötöttek.
A K&H Biztosító 10 tippje lakásbérléshez, kiadáshoz:
- Mielőtt kiadjuk lakásunkat, legyen érvényes lakásbiztosításunk mind az ingatlanra, mind a benne található ingóságokra.
- A biztosító még a nem várt káresemények kapcsán kiesett bérleti díjat is megtérítheti.
- Bérlőként győződjünk meg róla, hogy van-e érvényes lakásbiztosítás az ingatlanra és az ingóságokra. Saját tulajdonú értékeinkre is köthetünk, önálló ingóságbiztosítást.
- Bérlőként mindig ragaszkodjunk a bérleti szerződés aláírásához.
- Amennyiben a bérleti szerződés nem bizonyítja a lakásbiztosítás meglétét ragaszkodjunk annak rögzítéséhez, hogy ki köti, és ki fizeti a biztosítást.
- A bérleti szerződés tartalmazza a különböző helyiségek állapotfelmérését.
- A bérleti szerződéssel kapcsolatban kérjük jogász tanácsát.
- Bérlőként, bármilyen kárról azonnal értesítsük a tulajdonost.
- Készítsünk dátummal ellátott fényképeket a hiba megjelenésekor, értesítsük a tulajdonost és kérjük meg a szomszédot vagy a gondnokot, hogy tanúskodjanak mellettünk.
- Bérlőként kössünk kiegészítő felelősségbiztosítást, hisz például az ablakból kieső tárgy, kárt okozhat az utcán parkoló autókban és ilyen esetben is a lakás bérlőjét terheli a felelősség.
Amire az ingatlan tulajdonosának kell figyelni:
„Számtalan eset bizonyítja, hogy súlyos összegekbe kerülhet a károk elhárítása, ha nincs biztosítva a lakás. Egy komolyabb beázás akár saját lakásunk padlózatának burkolatcseréjét és az alattunk lakó szomszéd lakásának teljes körű vakolását és festését vonhatja maga után. Épp ezért javasoljuk, hogy az ingatlantulajdonos bérbeadáskor is gondoskodjon az ingatlan és a benne található ingóságok biztosításáról. Sokan nem tudják, de a biztosító még a nem várt káresemények kapcsán kiesett bérleti díjat is megtérítheti” – mondta Kaszab Attila, a K&H Biztosító vezérigazgató-helyettese.
Hogyan védje magát a bérlő?
Az ingatlanban keletkezett károkért a tulajdonos gyakran a bérlőt hibáztatja, és rajta próbálja veszteségét behajtani. Ezért bérlőként mindig ragaszkodjunk a bérleti szerződés aláírásához. Vitás kérdésekben ez lehet az egyetlen biztos pont, amire támaszkodhatunk. A szerződésnek tartalmaznia kell a különböző helyiségek állapotfelmérését is. Érdemes a bérleti szerződést jogásszal is átnézetni, hiszen egy szakember fontos tanácsokat tud adni, és a kellő megfogalmazás a későbbiekben védőpajzsunk lehet a tulajdonos jogtalan követelésével szemben. Ha bérlőként bármilyen meghibásodást vagy kárt észlelünk, azonnal értesítsük a tulajdonost. Készítsünk dátummal ellátott fényképeket a hiba megjelenésekor. A viták elkerülése érdekében tanácsos egy-egy szomszédot vagy a gondnokot áthívni, aki később tanúként megerősítheti igazunkat. Ha bérlőként úgy döntünk, hogy olyan ingatlant veszünk ki, amely nem rendelkezik biztosítással, mi is gondoskodhatunk a bérelt ingatlan és ingóságaink biztosításáról.
„Egyes esetekben a tulajdonos a biztosításon igyekszik spórolni, így alulbiztosítja, vagy egyáltalán nem biztosítja az ingatlant. A tulajdonosoknak azonban hosszú távon kell gondolkodniuk, számolniuk kell az előbb-utóbb törvényszerűen bekövetkező károkkal, így a biztosítás nagy segítség lehet számukra.” – magyarázta Kaszab Attila, a K&H Biztosító vezérigazgató-helyettese.