Hamarosan beköszönt a bunkerkorszak?
Tulajdonképpen nincs mit csodálkozni azon, hogy egyre népszerűbbek a bunkerek, hiszen mindig van miért aggódni okkal-ok nélkül. A klímaváltozás, vagy akár a politikai bizonytalanság is egyre több embert késztet arra, hogy biztos, ami biztos alapon bunkert építtessen magának. Ráadásul ezek között egészen szemrevalók is akadnak.
Az Észak-Korea körüli feszültségek, a közel-keleti állandó bizonytalanság, a terrortámadások, a klímaváltozás – nem is sorolnánk tovább azokat az indokokat, melyekkel bármikor elő lehet állni, ha az ember legszívesebben a föld alá bújna.
Mármint szó szerint, ugyanis a bunkerépítéssel foglalkozó cégek komoly keresletélénkülésről számolnak be – legalábbis az Egyesült Államokban. Az ingatlanpiacnak ez csak egy kicsit, de dinamikusan növekvő szegmense.
Bunkert szinte bárhová lehet építeni, akár egy ember által alig látogatott vidékre, vagy a saját hátsó kertünkbe. Annál is inkább, mert az átlagos bunker mérete egy átlag családi ház alapterületének a felét sem éri el, mi több, sokan döntenek úgy, hogy a házukat egyenesen a bunker fölé építik, így rejtve azt el a kíváncsi szemek elől (és így könnyítve meg a lejutást).
Bunkert rengeteg különböző anyagból lehet építeni, a tervezéskor pedig egészen egyedi kívánságokat is figyelembe tudnak venni. Természetesen akadnak luxusváltozatok is.
Míg korábban a bunkert építőkre általában kicsit furcsállva tekintettek, úgy gondolták (őszintén szólva sokszor nem is alaptalanul), hogy a végítéletben hívő fura figurák, akik konzervekkel és fegyverekkel pakolják tele az építményüket, és várták az apokalipszist. Mára ez megváltozott.
„Ma már nincsen ‘tipikus’ vevő, a családoktól a milliárdosokig és a hírességekig sokan építtetnek bunkert” – mondta a Property Weeknek az egyik texasi cég, a Rising S Bunkers marketingért felelős alelnöke.
Darrel Rundus szerint nagy az igény a minőségi kivitelezésű bunkerekre, hiszen például a milliárdosok közül sokan tekintenek rá úgy, mint az autóbiztosításra: nem akarnak fizetni érte, nem is nagyon hiszik, hogy szükség lesz rá, de biztos, ami biztos alapon inkább megrendelik.
Az igény pedig hihetetlen tempóban nő, az elmúlt egy évben a Rising S Bunkers megduplázta ügyfelei számát. Hasonló emelkedésről számolt be a kaliforniai Atlas Survival Shelters elnöke is. Míg a cég 2011-es alapításakor nagyjából egy tucatnyi bunkert adtak el, addig idén várhatóan ezret (!) építenek.
Legkedveltebb termékeik a beszédes nevű Atlas, BombNado és a FallNado, ezek viszonylag kis menedékek és 10 ezer dollárba (kb. 2,6 millió forintba) kerülnek.
„Az Atlas például egy olyan bunker, amit 7 méter a föld alá helyezünk, és képes ellenállni egy atomrobbanásnak is, ami után egy éven keresztül garantálja a túlélést” – hangsúlyozta Ron Hubbard.
Tévedés lenne azonban azt gondolni, csak az Egyesült Államokban szökik egyre magasabbra a bunkerépítés láza, hasonló a helyzet Nagy-Britanniában is, bár ott kissé más típusú építményeket kedvelnek.
„Nálunk elsősorban a pánikszobákra van igény. Ügyfeleink jellemzően módos emberek, akik okkal érzik veszélyben magukat. A pánikszobákat jellemzően olyanok rendelik, akik például páncélozott autóval járnak” – mondta a londoni központú Sec-Tech kereskedelmi igazgatója, Bob Morrison.