Az ipari ingatlanok bérbeadása 40 százalékkal növekedett Közép- Európában
Tavaly közel egymillió négyzetméterrel több ipari ingatlanterület került bérbeadásra Közép- Európában, mint az azt megelőző évben. 2010-ben a bérlők több mint 2,5 millió négyzetméter modern ipari területet foglaltak el, míg 2009-ben ez a szám 1,8 millió négyzetméternél is kevesebb területet jelentett.
Megemlítendő azonban, hogy tavaly az előző évhez képest egymillió négyzetméterrel kevesebb ipari terület épült. Az elmúlt évben mindössze 580,000 négyzetméternyi új ipari terület került átadásra, míg 2009-ben 1,65 millió négyzetméternyi terület épült. Ennek következtében a kínálat 2010-ben az elmúlt hét évet tekintve a legalacsonyabb volt a régióban. Ez a visszaesés minden közép- európai országban megmutatkozott, de leginkább Szlovákiában volt számottevő, ahol mindössze 5,000 négyzetméternyi terület fejlesztése valósult meg, amely 2001-óta a legalacsonyabb érték.
Összességében elmondható, hogy jelenleg több mint 13 millió négyzetméter modern ipari ingatlan terület található Közép- Európában (Csehország, Magyarország, Lengyelország, Szlovákia).
„Számos oka lehet annak, hogy 2010-ben megnövekedett ipari ingatlanok iránti igény. A német gazdaság javulásával növekszik a termékek iránti kereslet, mely a cégek gyártási és raktározási területeinek megnövelését kívánja. Az eddigi tapasztalatok alapján elmondható, hogy a bérlők a saját tulajdonnal szemben előnyben részesítik a bérletet. Szintén fontos szerepet játszanak az egykori fellendülés idején köttetett, de mostanra szinte egyidejűleg lejáró bérleti szerződések. Ezen felül a lengyel piac növekedési tendenciát mutat a 2009-ben bekövetkezett hullámzó periódust követően. Az említettek mind pozitív jelek – a vállalatok egyre kevésbé aggódnak a jövő miatt és egyre jobban bíznak üzleti aktivitásukban.” – nyilatkozta Ferdinand Hlobil, a Cushman & Wakefield közép – európai régiójának ipari ingatlan bérbeadásokért felelős vezetője.
Tarró Emília a Cushman & Wakefield budapesti irodájának ipari üzletágvezetője elmondta:„A 2010-es évet Magyarországon főként a stabilizáció jellemezte, az összes bérbeadás mértéke év végére elérte a 210,000 négyzetmétert. Az újonnan kötött bérleti szerződések aránya szintén nőtt az előző évhez képest. Az elmúlt pár hónapban jelentős fellendülést tapasztaltunk a már Magyarországon jelenlevő cégek megkereséseseinek köszönhetően, emellett új piaci szereplők megjelenésére is számítunk. 2011-ben mérsékelt piaci javulás várható.”
Míg a bérbeadási volumen jelentősen megnövekedett, így megközelítve a rekord értékeket mutató 2007 és 2008 –as éveket, a fejlesztési aktivitás és az új építések ezzel ellentétesen alakulnak.
„Míg 2009-ben a korábbi fejlett években megkezdett fejlesztések még befejeződtek, addig 2010-ben már jelentősen megmutatkoztak a válság jelei. A fejlesztőknek továbbra is problémát jelent az újabb területek megvásárlása és a kivitelezések finanszírozása. A piac természetesen reagált a kihasználatlanságra – a múlt év elején az üresedési ráta átlagosan 14,57 százalék volt a közép- európai régióban. Az egyre kevesebb fejlesztésnek és a kereslet növekedésének köszönhetően ez az érték 13,75 százalékra csökkent a múlt év végére.” – fűzte hozzá Ferdinand Hlobil.
„2011-re nem várunk jelentős spekulatív beruházásokat Magyarországon, főként a szabad területek mértéke és a finanszírozási nehézségek miatt. A kihasználatlansági mutató 19 százalék körül van, ami továbbra is magasnak mondható, de mivel nem szerepelnek spekulatív beruházások a tervezett fejlesztések között, ez várhatóan elfogadható szintre csökken majd az év folyamán” fűzte hozzá Tarró Emília.
Kiegyensúlyozott piaci körülmények között a kihasználatlansági mutató 10 százalék körüli. 10 százalék alá történő csökkenése a piac kiegyensúlyozatlanságát mutatja és a kínálat nem megfelelő mértékére utal. A szlovák piac van ebben a helyzetben, ahol a területek mindössze öt százaléka van szabadon. Ez megakadályozhatja az újabb vállalatok megjelenését a piacon.
Csehországban, ahol a kihasználatlansági mutató 10,6 százalékos volt, 2010 végére kiegyensúlyozottá vált.
Lengyelország az elmúlt 18 hónap legalacsonyabb üresedését produkálta (15 százalék) és továbbra is folyamatos javulást mutat.
A prémium kategóriás területek bérleti díjai relatív stabilak maradtak a közép- európai térségben, mely havonta átlagosan 3,5 Euró/ négyzetméterárat jelent. Azon területeken ahol a kihasználatlansági mutató régóta magas, a bérleti díjak csökkentek tavalyi évben. Ezeken a területeken az év második felében a fejlesztők ’agresszívebb’ és különleges ajánlatokkal kedveztek a bérlőknek. Hosszú távon a bérleti díjak, a telekárak, valamint az építési költségek enyhe növekedése várható. Új adók kerülnek kivetésre és várhatóan az egyéb ráfordított költségek is emelkedni fognak.
„Magyarországra továbbra is az ipari ingatlanok bérleti díjának csökkenését okozó piaci erők hatnak, a bérlők most nagyon kedvező szerződési feltételekhez juthatnak, de a szabad területek csökkenésének következtében a bérleti-díjak emelkedése leghamarabb 2011 év végére várható” mondta el Tarró Emília.
„Az általános hangulat az ingatlanpiacon jónak mondható; új bérlők érkeznek a régióba, valamint a fejlesztők és a befektetők portfóliójának helyzete egyaránt stabilizálódott az elmúlt év során. Elégedettek lennénk az eredményekkel, amennyiben az idén bérbeadott területek aránya elérné a 2010-es szintet.” – nyilatkozta Ferdinand Hlobil.
„A piaci korrekciók időszakát követően a fejlesztők új építkezések megkezdését tervezik. Ennek ellenére nem számítunk hirtelen növekedésre. A növekedés inkább fokozatosan valósul majd meg, az új építkezések mértékét a tavalyi évhez hasonlónak várjuk. Jelentősebb javulás legkorábban 2012-ben várható.” –fűzte hozzá Hlobil.