A Ryanair visszatér Budapestre?
Nagy meglepetések nem várhatók jövőre a hazai légi közlekedésben, hacsak az nem számít annak, hogy a Ryanair a budapesti visszatérést fontolgatja, illetve a budapesti reptér sosem látott forgalmat bonyolított le szeptemberben.
Nem várható meglepetés a következő nyári szezonban a magyarországi légi közlekedésben az ideivel ellentétben − idén megjelent az American Airlines, a Qatar Airways és az airBaltic, a jet2.com elindította edinburghi járatát, a Malév pedig Barcelonába indított gépeket. A szakemberek jövőre nem számítanak új légitársaságok megjelenésére, legfeljebb a járatszámok bővítéséről, illetve a meglévő frekvenciák újraindításáról lehet szó. Úgy tudjuk, a Ryanair továbbra is gondolkodik a magyarországi megjelenésen, de már nem Sármellék szerepel a diszkont-légitársaság fókuszában, hanem ismét a budapesti reptér − ennek oka vélhetően az árakban keresendő.
A Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren jól indult az ősz, a reptér üzemeltetője, a Budapest Airport (BA) Zrt. arról számolt be, hogy minden idők legerősebb szeptemberi forgalmát regisztrálták, még az eddigi rekordnak számító 2007-es évben sem indultak és érkeztek ennyien a budapesti terminálokról, mint idén. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy kiemelten jól zárult a harmadik negyedév − a polgári repülésben hagyományosan a július, augusztus és szeptember jelenti a csúcsot. Idén szeptemberben több mint 894 ezer utas vette igénybe a budapesti repülőtér szolgáltatásait, ez 5,3 százalékkal több a 2007-es rekordév adatánál. Az elmúlt évhez képest 6,1 százalékos volt a forgalom növekedése (leszámítva az izlandi vulkánkitörés okozta tavalyi kiesést), és minden feltétel adott ahhoz, hogy teljesüljön a BA várakozása, és az év végéig a forgalom elérje a 8,7 milliót. Az év eleje óta összesen 6,8 millió utast regisztrált a Budapest Airport, ami 533 ezerrel több, mint egy évvel ezelőtt.
A növekedés motorját a hagyományos, nagy nyugat-európai légitársaságok (Lufthansa, KLM, British Airways, Air France) jelentették, ebben a szegmensben 16 százalékos volt a növekedés az elmúlt évhez képest. A célállomások toplistáját továbbra is London vezeti. Jól teljesített a Malév is szeptemberben, elsősorban a magyar légitársaság jó eredménye áll a szeptemberi 12 százalékos átszállóforgalom-növekedés hátterében. Némi csökkenés figyelhető meg a szeptemberi diszkont- és charterforgalomban, ám dinamikusan, közel 45 százalékkal növekedett a hosszú távú járatok forgalma, ami elsősorban az American Airlines naponta közlekedő New York-i járatának, valamint a Qatar Airways szeptembertől már naponta közlekedő Budapest−Doha járata beindulásának köszönhető.