A Hiteltársulás csoport nem tudja kiváltani a devizaadósok terheit

Szakértők szerint nem valósíthatók meg annak a csoportnak az elképzelései, amely közös fellépéssel rendezné tagjai devizatartozását. A felügyelet is óvatosságra inti a társulásban bizakodókat.

Bár a Hiteltársulás nevű civil szerveződés igen jelentős állományt tudhat maga mögött, piaci körülmények között nem tűnnek megvalósíthatónak a céljai – vélik a Világgazdaság Online-nak nyilatkozó szakértők. A Doubravszky György által létrehozott szerveződés célja, hogy a bankközi forintkamatláb (Bubor) 1,5 százalékos hitelkamatot érjenek el. Cserébe az ügyfelek mindegyike megtakarításait, hitelét és egyéb banki szolgáltatásait is a hitelező bankhoz vinné. A csoport 24 799 adóst tömörít, akiknek 295,5 milliárd forint értékű hitelre van szükségük. A társulás akár bankot is venne vagy alapítana a cél érdekében. Marsi Erika, a Nemzetközi Bankárképző Központ alelnöke a lapnak elmondta, hogy a hitelintézeteknek a lakossági jelzáloghiteleknél legalább 3 százalék költségei vannak a forrásokén felül. Szerinte egy átlagos méretű és hatékonyságú banknál a hitelek visszafizetésének elmulasztása 2,5, a működés 0,5 százalék költséggel jár, melyhez további költségek is társulnak.

 

Az alelnök szerint egy bank alapításához általában 7-8 hónap kell. Az alapítási engedélyhez szükséges feltételek megteremtése két hónap, a működési engedélyhez szükségeseké 5-6 hónapig tart. Hangsúlyozta, hogy csak az informatikai rendszer kiépítése és csatlakoztatása a bankközi intézményekhez legalább egymilliárd forintba kerül. Szerinte, ha az alapítónak nagyon sok pénze van, profi bankot üzemeltető cég és az állam is segíti, akkor is legalább 3-4 hónapig tart a folyamat. Varga Antal, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség ügyvezetője szintén nem tartja reálisnak a Bubor 1,5 százalékos kamat elérését, sem a bankvásárlást vagy -alapítást.