Gyenge kezdet, biztató befejezés

A magyarországi ipari ingatlanpiacon 2009-ben mind keresleti, mind kínálati szempontból szerény aktivitás volt jellemző. A visszaesés különösen feltűnő volt a 2008-as év után, mely során rekord mennyiségű raktárterület került bérbeadásra, és számos új projektet adtak át. A globális gazdasági válság hatására gyengült az ipari kibocsátás, és a logisztikai szektor megrendelései – többek közt az autóipar gyengülése miatt – visszaestek.

Ezért az ipari ingatlanpiacon 2009 során lecsökkent az új, illetve előbérleti szerződéskötések aránya, így a tavalyi év egyértelműen a szerződéshosszabbításokról illetve újratárgyalásokról szólt – áll a CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb elemzésében.

Első pillantásra a kereslet 18%-os visszaesése nem tűnik soknak az ipar látványos zuhanásának fényében. Míg azonban 2008-ban a szerződéshosszabbítások aránya elhanyagolható volt, tavaly a bruttó kereslet több mint felét tette ki, vagyis a keresletet egyértelműen olyan tranzakciók generálták, amelyek nem jártak költözéssel. Az új területigény erősen lecsökkent a 2008-as szinthez képest, összesen 124.000 m2 nettó bérbeadás történt, ami a 2008. évi érték kevesebb, mint fele.

A tavalyi évben a trend egyértelmű javulást mutatott. “Ahogy vártuk, az ingatlanpiaci szektorok közül legelőször a logisztikai és ipari ingatlanok piaca kezdett magára találni.” – kommentálta az elemzést Konthur Adrienne, a CBRE magyarországi ügyvezető igazgatója “Az utolsó negyedév során megszületett a magyar piac eddigi legnagyobb bérleti tranzakciója is: a ProLogis százhalombattai parkjában 38.700 m2-re szerződött új bérlő. Bizakodásra adhat okot, hogy a negyedik negyedéves új bérbeadás szintje egyáltalán nem volt gyenge, és noha 2008-ban sikeresebb hónapokat zártunk, a december tavaly is jól alakult.”

Mivel a 2008 során megkezdett építkezéseket nem állították le, 2009-ben tetemes mennyiségű új raktárterületet adtak át összesen 170.000 m2-en. Az alacsony kereslet és a viszonylag erős új kínálat következtében a kihasználatlansági ráta 24% fölé emelkedett nyáron, viszont az év második felében az apadó új kínálat és erősödő kereslet hatására újra csökkenésnek indult. December végén a ráta az irodai kihasználatlansággal egyező 22%-os szinten állt.

Baka Gergely, a CB Richard Ellis vezető ipariingatlan-tanácsadója hozzátette: “Számításaink szerint 2010 első felében továbbra is alacsony lesz az új kínálat szintje, és az év második felére sem várjuk nagyobb volumenű spekulatív projektek indítását. A kihasználatlansági ráta így az év második felére 15-17 százalék körüli értékre csökkenhet. Amennyiben a fejlesztők kivárnak a nagyobb spekulatív csarnokok építésével, a kihasználatlanság a 2008 év végi szintre csökkenhet. Bár ez még mindig magas szint, a bérleti díjak csökkenésének már gátat vethetne.”