Hova ömlik a pénz? – Mérséklődhet az ingatlanpiac száguldása

Az egyre inkább globalizálódó ingatlanpiacon rekord mennyiségű, 39 IPO történt az elmúlt 12 hónapban. A londoni Alternative Investment Market-re (AIM) újonnan bejegyzett ingatlanalapok elsősorban a feltörekvő piacokra (KKE, Balkán, Ázsia) és Németországra fókuszálnak befektetéseikkel. Az elmúlt hónapok néhány sikertelen IPO-ja azonban kezdi óvatosságra inteni az egyre kockázatosabb piacokra merészekdő befektetőket, így 2006 hátralévő részében mérsékeltebb tőkemozgás várható a globális ingatlanpiacon a DTZ legújabb európai piaci összefoglalója szerint.

Az elmúlt félév legjelentősebb IPO-ja (400 millió eurós kapitalizáció) az AIM-en a Dawnay Day Treveria volt, mely alapvetően német kiskereskedelmi ingatlanok akvizícióját célozta meg és ennek megfelelően a közelmúltban jelentette be egy 640 millió eurós portfólió megvásárlását. Fontos jegyzés volt még a Develica ingatlanalapja, mely szintén németországi – kiskereskedelmi és iroda – ingatlanokba fektet. A német ingatlanpiacba vetett optimizmus nem véletlen, a kihasználtság mindegyik fontos városban növekedett és a bérleti díjak is emelkedésbe kezdtek a 2000-ben elkezdődött recesszió után.

Hoszzú a listája azoknak az AIM-en bejegyzett ingatlanalapoknak, melyek Közép-Kelet Európát tekintik elsőszámú célpiacuknak. Ezek közé tartozik a Danube Property Investments, az Engel East Europe, a Black Sea Property Fund, az Equest Balkan Properties és a Lewis Charles Sofia Property Fund. A klasszikus közép-európai piacok ugyanakkor még mindig hordoznak bizonyos kockázati prémiumot a fejlett piacokhoz képest, míg Oroszországban a meglehetősen nehézkes üzleti környezet mellett a hazai tőkével is versenyezniük kell a külföldi befektetőknek.

Az elmúlt hónapok sikertelen AIM IPO-ja – Atlas Estates, Bluehouse Accession Property – arra engedi következtetni a DTZ elemzőit, hogy a befektetők konzervatívabb megközelítést alkalmaznak majd olyan fejlődő piacokon mint a balkáni országok és Ázsia.