Magyar cégé lehet a Fradi-telek, irodai beruházás is indulhat
Egyetlen érvényes pályázat, az ismeretlen TDZ Kft. cégé érkezett az FTC-ingatlan vagyonkezelési pályázatára. A frekventált területen a sportcsarnokon kívül kereskedelmi és irodai beruházás is indulhat.
Egyetlen érvényes pályázat, az ismeretlen TDZ Kft. cégé érkezett az FTC-ingatlan vagyonkezelési pályázatára. A frekventált területen a sportcsarnokon kívül kereskedelmi és irodai beruházás is indulhat.
Több mint 50 milliárd forint értékben ruházna be az FTC Üllői úti nyolchektáros ingatlanján a TDZ Kft. A társaság 2,8 milliárd forint értékben szerezheti meg az ingatlan vagyonkezelői jogát, 49 évre. Az összegből 1,2 milliárdot kapna az FTC, míg a sportköltségvetés 1,6 milliárddal gazdagodna.
A pályázatot elbíráló Kincstári Vagyoni Igazgatóságnál (KVI) tegnap még nem született döntés. A KVI az egyetlen érvényes pályázatot beadó cégtől további bankgaranciát kér az 1,2 milliárd forintos ár áfájára vonatkozóan, december 23-ig. Furulyás János, az FTC elnöke hangsúlyozta: az anyag a klub szakmai elvárásait minden szempontból kielégíti.
Egyelőre nem tudni, hogy a korábban befektetőjelölt magyar és külföldi vállalatok miért nem adtak be pályázatot, vagy ha beadtak, akkor miért nem érvényes az ő ajánlatuk. Úgy tudjuk ugyanakkor, hogy az ingatlanszakma által igencsak tapasztaltnak tartott AL Holding Rt. és a Balusztrád Rt. párosa bizonyosan nem adta be ajánlatát, noha ismerte a kiírást.
Ugyancsak nem szerepelt a pályázók között az AIG/Lincoln, amely néhány hónappal ezelőtt talán a legrészletesebb elképzelésekkel állt elő. A több magyarországi ingatlanos nagyberuházást felmutató amerikai társaság akkor azt nyilatkozta, hogy 1,3 milliárd forintot fizetne a Ferencvárosnak, 1,6 milliárdot pedig az államnak.
A létesítményekre 12 milliárdot költene, és ebből az összegből nem csupán egy új stadiont és egy birkózócsarnokot, valamint irodákat emelne, hanem bevásárló- és szórakoztató-központot is építene. Az FTC a jelentős bevétel kamataiból finanszírozhatná szakosztályainak működését. Az AIG/Lincoln több kelet-európai országban is érdekelt, leányvállalata jelen van Magyarországon is. A cég eddigi itteni fejlesztéseinek összértéke 220 millió dollár.
Szakértők szerint az is elképzelhető, hogy a TDZ mögött valójában valamelyik ismert hazai vagy külföldi ingatlanfejlesztő csoportosulás áll, amely nem kívánt reflektorfénybe kerülni. Ingatlanos körök szerint az is előfordulhat, hogy a várhatóan befutó TDZ Kft. végül eladja az egész projektet egy nagybefektetőnek. Furulyás ugyanakkor elmondta: a jelenlegi állás szerint a kft. kifizeti a kért 1,2 milliárdos árat, felépíti a 15 ezres ? az FTC és az UEFA elvárásainak is megfelelő ? labdarúgó-stadiont, a birkózócsarnokot, valamint egy másik ötezer fő befogadására alkalmas kézilabda-létesítményt is. Utóbbi nem is szerepelt a pályázati kiírásban.
Ezenkívül a társaság vállalta, hogy építenek egy százezer négyzetméteres irodaházat, amelyből a klub szakosztályai és a vezetőség részére ezer négyzetméteres részt biztosítanak. Az irodaházon túl lesz egy ezer négyzetméteres, egyéb célokra alkalmas üzletház is, valamint 6500 autót befogadó mélygarázs is.
Bárki is legyen végül a befutó a Fradi-ingatlanok ügyében, az biztos, hogy nagyon alaposan fel kell készülnie, mert a környék lassan telítődik különböző irodaházakkal, bevásárlóközpontokkal, szolgáltatóházakkal és autószalonokkal.
A svéd Skanska például az FTC-székházzal szemközti telken a Népliget Centert akarja fölépíteni. Ott közel 35 ezer négyzetméternyi irodaterületet alakítanak ki. A TDZ Kft. most megismert irodafejlesztési elképzelésének mérete (100 ezer négyzetméter) különösen annak fényében érdekes, hogy a visszafogott skandináv cég is legfeljebb ennek egyharmadát tartja jövedelmezőnek. Tudja ugyanis, hogy a környéken már fölépült, illetve épülőfélben van több tíz ezer négyzetméternyi iroda, amelyek teljes területét még nem adták bérbe.
Ugyan nem túl nagy kockázat még egy 30-40 ezer négyzetméteres irodatömböt fölhúzni ezen a rendkívül jó adottságú telken, de a fejlesztők általában akkor vágnak bele egy ilyen méretű beruházásba, ha előszerződésben már elkelt a terület egyharmada. Márpedig erről egyelőre nem közöltek részleteket a kft. képviselői.
Van még szabad telek a Könyves Kálmán körút egyéb, közeli szakaszain is, de azok átsorolása még várat magára. Néhány más, kisebb telek esetében az ott működő vállalkozások vagy azok bérleti jogának felvásárlása tűnik kivitelezhetőnek. Valószínű ugyanakkor, hogy kereskedelmi vagy szolgáltatólétesítményt terveznek azokon, mert piaci elemzők szerint is most ezekre van a legnagyobb kereslet.
Külföldi és hazai ingatlanfejlesztők viszonylag jelentős nyereséget ígérő beruházásokba kezdhetnek, az egész környéken ugyanis viszonylag jó a tömegközlekedés, már elkészült a részletes szabályozási terv és a kerületi önkormányzat is támogatja az egykori barna- övezet teljes átalakítását célzó nagyberuházásokat.