Mik az irodaház-fejlesztés leggyengébb pontjai?

Mik lehetnek a leggyengébb pontjai egy irodaház-fejlesztésnek? Milyen kivitelezési, technikai részletekre kell legjobban odafigyelni? Milyen hiányosságokon állhat vagy bukhat egy beruházás hosszú távon?

Dr. Hajnal István, MRICS, vezérigazgató, Biggeorge’s – NV Zrt.

A fejlesztés sikere a jó előkészítésen áll vagy bukik. Ezt persze minden fejlesztő jól tudja, az építés és az üzemeltetés időszakában mégis komoly gondot okozhatnak a megkötendő kompromisszumok. Elegendő idő, szakavatott konzulensek, következetes programalkotás szükségesek ahhoz, hogy jó termék szülessen. “Hála” az irodapiaci válságnak, a fejlesztőknek most bőven van idejük az alapos tervezésre, előkészítésre.

Az irodaházak ma már inkább “épületgépek”. Meghatározóak bennük a gépészeti, az elektromos és a gyengeáramú rendszerek. Míg az építészeti tervek értelmezésével, azok esztétikai és beépítési kérdéseivel minden fejlesztő tisztában van, az említett rendszerek célszerűségét, hatékonyságát, üzemeltetési kérdéseit csak kevesen tudják helyesen megítélni. Véleményem szerint ezen a területen még nagyok a tartalékok, de egy átgondolatlan és kiérleletlen terv egyúttal sok bosszúságot és nagy pluszköltséget is okozhat.

A már említett két elemen – az előkészítésen és a beépített rendszereken – túlmenően a siker kulcsa végül is maga a projekt kiválasztása és megfogalmazása. A létesítményeket hosszú távú használatra építjük, ezért nemcsak a jelen végfelhasználói igényeit, hanem a jövő követelményeit is meg kell tudnunk fogalmazni. Ez igaz a helyválasztásra, a térképzésre, a felszerelésekre és az épület által nyújtott szolgáltatások körére is. Ma például már jól látszik, hogy a közeljövőben nem lesz sikeres az az irodaprojekt, amelyik nem illeszkedik a fenntartható fejlődés, a fenntartható környezet gondolatvilágába.

A cikket tovább olvashatja itt.