Mik az irodaház-fejlesztés leggyengébb pontjai?
Mik lehetnek a leggyengébb pontjai egy irodaház-fejlesztésnek? Milyen kivitelezési, technikai részletekre kell legjobban odafigyelni? Milyen hiányosságokon állhat vagy bukhat egy beruházás hosszú távon?
Dr. Hajnal István, MRICS, vezérigazgató, Biggeorge’s – NV Zrt.
A fejlesztés sikere a jó előkészítésen áll vagy bukik. Ezt persze minden fejlesztő jól tudja, az építés és az üzemeltetés időszakában mégis komoly gondot okozhatnak a megkötendő kompromisszumok. Elegendő idő, szakavatott konzulensek, következetes programalkotás szükségesek ahhoz, hogy jó termék szülessen. “Hála” az irodapiaci válságnak, a fejlesztőknek most bőven van idejük az alapos tervezésre, előkészítésre.
Az irodaházak ma már inkább “épületgépek”. Meghatározóak bennük a gépészeti, az elektromos és a gyengeáramú rendszerek. Míg az építészeti tervek értelmezésével, azok esztétikai és beépítési kérdéseivel minden fejlesztő tisztában van, az említett rendszerek célszerűségét, hatékonyságát, üzemeltetési kérdéseit csak kevesen tudják helyesen megítélni. Véleményem szerint ezen a területen még nagyok a tartalékok, de egy átgondolatlan és kiérleletlen terv egyúttal sok bosszúságot és nagy pluszköltséget is okozhat.
A már említett két elemen – az előkészítésen és a beépített rendszereken – túlmenően a siker kulcsa végül is maga a projekt kiválasztása és megfogalmazása. A létesítményeket hosszú távú használatra építjük, ezért nemcsak a jelen végfelhasználói igényeit, hanem a jövő követelményeit is meg kell tudnunk fogalmazni. Ez igaz a helyválasztásra, a térképzésre, a felszerelésekre és az épület által nyújtott szolgáltatások körére is. Ma például már jól látszik, hogy a közeljövőben nem lesz sikeres az az irodaprojekt, amelyik nem illeszkedik a fenntartható fejlődés, a fenntartható környezet gondolatvilágába.

Balatoni lakást vennél Otthon Starttal? Már alig maradt szabad ingatlan a MyLelle Residenceben
Iroda

Amikor az iroda már nem költség, hanem stratégiai előny: így írják át a cégek a működés szabályait

Már nem akarnak évekre beragadni a cégek: ezért robbanhatnak be a szolgáltatott irodák

Teljesen átalakul az irodapiac: ami jön, arra kevesen vannak felkészülve

Az iroda már nem csak helyszín: így formálja át a piacot a rugalmasság, a wellbeing és a fenntarthatóság
Raktár

Sikerre építve jön a következő szint: az APCT Condo után indul az APCT Trigo Maglódon

Elkészült az Airport City Condo Maglódon: 2026 áprilisától költözhető ipari egységek az M0-s mellett, egyedülálló konstrukcióban

Tudtad? Már pár kattintással megtalálhatod cégednek az ideális raktárt

A magyar beruházó döbbenetes tempóban pörgeti az ingatlanfejlesztéseket
Otthon

Megfordult a kelet–nyugat rangsor: egy év alatt 30 százalékkal drágult a panel Nyugat-Magyarországon

Megfordult a lakáspiac egyik legfontosabb trendje: már Nyugat-Magyarországon drágább a panel, mint keleten

Ezért maradsz le a legjobb lakásokról – és sokszor észre sem veszed

Jöhet a fordulat a lakáshiteleknél? Hamarosan már a mesterséges intelligencia mondhatja meg, kapsz-e hitelt
Dizájn

Eddig lehet orosz gáz Magyarországon: az Európai Bizottság döntött

Soha ne moss ilyen programmal: brutális rezsi jön utána

Rá sem ismersz a régi, sötét fürdőszobára – 7 előtte-utána kép, amitől leesik az állad

Így a legegyszerűbb kiszedni a koszt a mosógép alól: egyszerű a trükkje
Pénz

Felvett 1,2 milliárd dollárnyi új adósságot a magyar állam
Az Államadósság Kezelő Központ zártkörű kibocsátásban adott el dollárkötvényeket.
Adó és jog

Amikor az iroda már nem költség, hanem stratégiai előny: így írják át a cégek a működés szabályait

Átalakul az irodapiac: ezért fordulnak egyre többen a szolgáltatott irodák felé

Már nem ugyanaz az iroda: három erő alakítja át a piacot 2026-ban

5+1 érv, amiért a jövő irodája már nem hagyományos bérlésben működik
Retail

Saját részvényeit vásárolja vissza a Telekom
Legfeljebb ötven milliárd forintig vesznek részvényeket.
Szolgáltatók

Tudta, hogy mit ünneplünk április 21-én?

Ez a csapat kiemelkedő “láthatóságot” ért el az ingatlanpiac webes területén

Ez a vállalat újabb parkot vásárolt Olaszországban

Mintegy 30 milliárdos hitel három ütemre
Videó





