Túlkínálat van a hazai kempingpiacon

Úgy tűnik, a kánikula sem tudott lendületet adni a hazai kempingpiacnak, hiszen az árak az elmúlt időszakban is tovább csökkentek, a kínálat pedig egyre nagyobb még a működő létesítményekből is. A piac kétarcú, mert korszerű létesítményekből ma is csak keveset árulnak.

A Tisza-tó partján közel egy tucat kempinget kínálnak, jelentős részük forgalma az utóbbi években drasztikusan visszaesett. Tavaly még a Balatonnál és a Velencei-tónál is mintegy 10-12 százalékos forgalomcsökkenést regisztráltak. A kedvező időjárás ugyan idén javított az adatokon, ám számos létesítmény ma is veszteséges, ezért a tulajdonosok potom pénzért is szabadulnának a területtől. Számos, finanszírozási problémával küzdő önkormányzat is szabadulna kempingjétől. Van, amelyiket évek óta árulják. Tegyük hozzá, döntően olyan létesítményekről van szó, amelyekre hosszú évek óta nem költöttek, színvonaluk a 60-as, 70-es éveket idézi. Mindemellett egyre több az olyan ingatlan is, amelynek korszerűsítésébe, bővítésébe hitel segítségével vágott bele tulajdonosa, de nem tudta befejezni a munkákat, illetve nem bír a törlesztőrészletekkel. Több létesítményt félkész nyaralóházakkal együtt kínálnak.

Ma egy korszerű, recepcióval, megfelelő szociális létesítményekkel, étteremmel, büfével, táborhelyenkénti közműcsatlakozásokkal felszerelt kisebb kemping kialakítása is százmilliós nagyságrendű beruházás. Nívós szálláshely immár nem képzelhető el különböző közösségi helyiségek, sportpályák, kondicionálóterem és egy sor egyéb, közte wellness-szolgáltatás nélkül.

A hazai kempingek egy részében mindez megtalálható, s az elmúlt három évben − a válság ellenére − nem csökkent jelentősen azoknak a korszerű, általában gyógyfürdők közelében lévő kempingeknek a forgalma, amelyek közül jó néhány egész évben üzemel. Ezekben nemcsak a kiválóan felszerelt lakóautókkal, lakókocsikkal érkező külföldi, nemritkán törzsvendégek száma nő, hanem a kempingezést kedvelő hazai vendégeké is. Ez az üdülési forma ma már döntően nem a kispénzű vendégek sajátja, sokkal inkább a tehetőseké, hiszen egy jól felszerelt lakókocsi, pláne lakóautó, sokmilliós beruházás.

Nem véletlen, hogy a közelmúltban az egyik dél-dunántúli, gyógyvizéről ismert településen azért harcolt két kemping tulajdonosa, hogy ki jut hozzá a bővítéshez szükséges földterülethez. Végül a helyi önkormányzat árverésen srófolta az egekbe az árat. A hegykői, a hévízi, a zalakarosi vagy a csokonyavisontai kempingben karácsonykor is telt ház van. Több létesítmény − például Sopronban vagy Zamárdiban − üzleti szempontból a közeli fesztivál miatt sikeres elsősorban.

Kázmér Ilona, a döntően nagy értékű ingatlanok értékesítésével foglalkozó Szuper Tengo Bt. munkatársa elmondta, a jó helyen lévő, színvonalas, korszerű létesítményekből ma is kevés kerül piacra, de alkalmi vétel mindig akad. Néhány hete egy a közelmúltban teljesen felújított, 3 ezer négyzetméteres területen lévő vonyarcvashegyi ingatlan talált gazdára 36 millió forintért. Az ingatlanért tavaly még 48 millió forintot kértek, de adtak már el kisebb kempinget 14 millió forintért is. Arra is van példa, hogy a tulajdonos a további fejlesztések megvalósítása érdekében befektetőt keres, illetve a terület egy részét kínálja eladásra. Legutóbb például egy bükfürdői kempingüzemeltető cégbe szállt be egy olyan német partner, aki szálláshelyek értékesítésével foglalkozik. Kázmér hozzátette, a másik kategóriába tartozó létesítményekből még nagyobb a kínálat, még a Balatonnál és a Velencei-tónál is. Az árak immár évek óta folyamatosan csökkennek, s a nyár végén számos ingatlan várhatóan ismét olcsóbb lesz.

Jelentős árcsökkentő tényező, hogy ezeket a területeket immár ingatlanfejlesztők sem keresik. Az árkülönbségek jelentősek, a par, illetve a fürdő távolsága, a szolgáltatások színvonala is alakítja az árakat. Érdemes figyelni arra is, hogy olyan kempingeket is “leáraznak”, telekáron kínálnak, amelyek egy része, vagy egésze beépíthető területként is kiválóan hasznosíthatók.