Javaslat az üres házak hasznosítására

Tervet készíttetne A Város Mindenkié az üresen álló lakások és épületek átmeneti hasznosítására.

A szociális bérlakások aránya európai szinten Magyarországon az egyik legalacsonyabb (3%), és az üres, kihasználatlanul álló önkormányzati és magántulajdonú lakások száma nő. A Város Mindenkié ezért olyan átfogó lakhatási program kidolgozását kéri a települési önkormányzatoktól és a kormányzattól, amely megelőzi a tömeges hajléktalanságot és a szociális bérlakás-rendszer bővítésével az alacsony jövedelemből élőknek is lehetőséget teremt a megfizethető lakhatásra.

 

Ennek  a szervezet szerint egyik első lépése az üresen álló önkormányzati lakások és épületek hasznosítása, illetve a magántulajdonban lévő üres lakások szociális alapú kiadásának ösztönzése lenne, az AVM ezért javasolja, hogy tegyék nyilvánossá az üres ingatlanok nyilvántartását, a felújításra vagy bontásra váró önkormányzati bérlakásokat adják kiátmeneti használati szerződéssel, valamint mérjék fel, hogy a jelenleg nem lakás célú ingatlanokat milyen feltételekkel lehetne lakássá alakítani.

 

A szervezet javaslatai között szerepel egy kedvezményes hitelkeret biztosítása a tulajdonosoknak arra, hogy felújítsák és kiadják az üresen álló lakásokat, épületeket, szociális lakásügynökségek kialakítása az üresen álló ingatlanok hasznosítására, illetve egy önkormányzati kezelési rendszer létrehozása az üresen álló, magántulajdonban lévő lakások hasznosítására.

 

A Város Mindenkié szeretné, ha a civil kezdeményezéseket bevonnák a lakások, épületek felújításába, hasznosítanák az üresen álló, rosszabb állapotú helyiségeket, épületeket, a hosszú ideig, akár éveken át üresen álló lakásokat, épületeket pedig megadóztatnák. A szervezet szerint emellett az Európai Uniónak több forrása is van az integrált városrehabilitációra, amit a magyar kormány egyáltalán nem használ ki. Ezekből a forrásokból többek között az üres lakások hasznosítását támogató programokat lehetne finanszírozni.