Egy híres szegedi cukrászda lett az önkormányzaté
A Szegedi Ítélőtábla szerdai jogerős döntése alapján a korábbi közvetett tulajdonosnak 15 napon belül ki kell ürítenie a Virág Cukrászda és a Kis Virág ingatlanjait, így az önkormányzat birtokba veheti az üzlethelyiségeket.
Az elsőfokú bíróság időközben jogerőre emelkedett döntésével arra kötelezte az egykori bérlőt, hogy fizessen a városnak használati díjként 38 millió forintot, valamint 2012 júniusától a birtokba adásig havi 1,905 millió forintot és annak törvényes kamatait. A város az önkormányzati tulajdonú Kis Virág Cukrászda üzlethelyiségére a Virág Cukrászda Kft.-vel bérleti szerződést kötött.
A Virág Cukrászda Kft. a Kis Virág Cukrászdát továbbadta, a tulajdonában álló Virág Cukrászda üzlethelyiségét pedig bérbe adta a Virág Cukrászda és Kávéház Üzemeltető és Tanácsadó Kft.-nek. A Virág Cukrászda Kft. felszámolás alá került, a felszámoló a Kis Virág Cukrászdára és Virág Cukrászdára kötött bérleti szerződéseket azonnali hatállyal felmondta, a Kis Virág Cukrászda bérleti jogát és a Virág Cukrászda tulajdonjogát értékesítésre meghirdette.
önkormányzat elővásárlási jogával élve 275 millió forintért megvásárolta a Virág Cukrászda ingatlanját, majd kérte az ingatlanok kiürítését. A bérlő a kérésnek nem tett eleget, így került az ügy még 2011 tavaszán a bíróság elé. A perbe bekapcsolódott a Virág Cukrászda Kft. egyik tulajdonosa, aki magánszemélyként álláspontja szerint jelentős összegeket fordított az ingatlan felújítására.
A Szegedi Törvényszék időközben jogerőssé vált döntése alapján a bérlő cégnek ki kell ürítenie az ingatlanokat, a táblabíróság szerdán hozott jogerős döntése alapján pedig a magánszemélynek is így kell tennie.
Az önkormányzatot képviselő ügyvéd, Bene Zoltán az ítélethirdetést követően újságíróknak elmondta: kedvező esetben az ingatlanok bérleti jogának pályáztatása után, jövő tavasszal újranyithat Szeged legendás cukrászdája.
A Virág Cukrászdának otthont adó Új Zsótér-ház 1873-ban, a „Nagyvíz” előtt épült. 1874 nyarán a Klauzál tér felőli földszintjén már cukrászda nyílt. 1922-ben a Temesváron nevezetes cukrász – Virágh Géza és testvérei – vásárolták meg és tették híressé a cukrászdát. Az államosítás után neve “Virág” cukrászdára rövidült. Különlegessé teszi az intézményt, hogy a Klauzál tér szemközti oldalán helyezkedik el a Nagy Virág Cukrászdához tartozó Kis Virág. Míg előbbi kényelmes időtöltést kínál, addig az utóbbi inkább a gyors kiszolgálásra helyezi a hangsúlyt, ezzel nyújtva komplex szolgáltatást. Az utóbbi húsz évben a Kis Virágnak csupán a bérleti joga, míg a Nagy Virágnak a tulajdonjoga cserélt gazdát több alkalommal.