Megcsúsztál a rezsivel? Megvéd az állam!
A családi költségvetésben az egyik legfontosabb tétel a rezsiköltségek fedezésére szolgáló összeg. Bárkivel előfordulhat, hogy olyan élethelyzetbe kerül, amikor gondot okozhat a rezsidíjak rendszeres kifizetése.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal egy kiadványban szedte össze a legfontosabb tudnivalókat arra az esetre, ha fizetési nehézségeink támadnának. A legfontosabb, hogy ne várjuk meg, míg lejár a fizetési határidő, fizetési nehézségeinket a lehető leghamarabb jelezzük szolgáltatónál, hogy a kedvezményekkel, könnyítésekkel élni tudjunk vagy sikerrel kérelmezhessük a védendő fogyasztói státuszt.
Ki lehet védendő fogyasztó?
Védendő fogyasztói státuszt azok a kaphatnak, akik szociálisan rászorulók vagy fogyatékkal élők. Szociálisan védendő fogyasztó lehet az, aki időskorúak járadékában, lakásfenntartási támogatásban, ápolási díjban, rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben, otthonteremtési támogatásban részesül, aktív korúak ellátására jogosult vagy ilyen személy él a háztartásában. A védendő státuszt kérheti nevelőszülő, hivatásos nevelőszülő is, aki saját háztartásában nevel gyermeket. A fogyatékkal élők akkor kaphatnak védendő fogyasztói státuszt, ha jogosultságukat kezelőorvos igazolja, vakok személyi járadékában vagy fogyatékossági támogatásban részesülnek. Megadható a védendő státusz akkor is, ha a szolgáltatás kikapcsolása a fogyasztó vagy a vele közös háztartásban élő személy életét vagy testi épségét közvetlenül veszélyezteti (pl. lélegeztető géphez szükségáram biztosítása).
Hogyan kérelmezzük a védendő fogyasztói státuszt?
A védendői státuszt a fogyasztónak kell kérelmeznie és a jogszabályokban meghatározott módon igazolnia. Az igazolást – általában – a támogatást folyósító szerv, a támogatást megítélő szerv (pl. önkormányzat, Magyar Államkincstár) vagy a kezelőorvos adja ki, amely határozott időre szól. A kérelmet a fogyasztási hely szerint illetékes villamosenergia-elosztó, földgázelosztó, illetve víziközmű-szolgáltató társasághoz kell benyújtani. A kérelmek kitöltésében az ügyfélszolgálatokon, valamint a szolgáltatók honlapján elérhető formanyomtatványok és tájékoztatók nyújtanak segítséget. Általános szabály, hogy a védendő státuszt minden év március 31-ig szükséges megújítani.
Milyen kedvezmények illetik meg a védendő fogyasztókat?
A szociálisan rászorulók részletfizetési lehetőséget, illetve fizetési haladékot kaphatnak, vagy kérésükre a kikapcsolás helyett előre fizetős mérő felszerelését biztosítja a szolgáltató. A fogyatékkal élők, mint védendő fogyasztók például kérhetnek havi (időközi) mérőleolvasást; élhetnek a készpénzes számlakiegyenlítés lehetőségével a felhasználási helyen vagy kérhetik az általánostól eltérő, de a biztonsági előírásoknak megfelelő mérőhely kialakítását (pl. a mérő alacsonyabb elhelyezése). A kikapcsolás alóli mentesség kizárólag akkor lehetséges, ha a kikapcsolás vagy a szolgáltatás megszakadása a fogyatékkal élő egészségét, életét veszélyezteti.
Nem vagyok rászoruló, csak fizetési nehézségeim vannak.
Fizetési nehézség esetén bárki kérhet fizetési haladékot vagy részletfizetési lehetőséget. A szolgáltató nem köteles biztosítani ezt a lehetőséget, mérlegelheti döntését például annak függvényében, hogy milyen előzményei voltak a fogyasztó fizetési készségének és lehetőségeinek. A lakossági felhasználó akkor is kérhet védendő fogyasztói státuszt, ha a szolgáltató számlatartozás miatti fizetési felszólítást küld a részére. A szolgáltató az adott naptári évben elsőként kiküldött felszólításában köteles a felhasználót résztelesen tájékoztatni a védendő fogyasztói státusz kérelmezésének lehetőségéről.
Szerző: MEKH