Még mindig kevesen szűrik a csapvizet
A magyar háztartásokban szívesen fogyasztunk csapvizet, de igen kevesen szűrjük és nem védjük eléggé háztartási gépeinket sem a korróziótól – derül ki a BWT megbízásából készített kutatásból, mely a hazai lakosság vízfogyasztási szokásait és vízkezeléssel kapcsolatos attitűdjeit térképezte fel.
Az ivóvíz élvezeti értékét és a mosáshoz használt víz hatékonyságát részben annak kalcium-karbonát (CaCO3) tartalma, magyarul keménysége határozza meg. Általánosságban elmondható, hogy minél keményebb a víz, annál zamatosabb, de annál kevésbé hatékony mosáskor, hiszen a vízkőlerakódás károsíthatja a mosó- és mosogatógépet és több mosószerre van szükségünk. A védekezési lehetőségekről, vagyis a központilag beépített vízlágyító berendezésekről a válaszadók több mint harmada hallott, de a megkérdeztettek csekély százalék a rendelkezik ilyen eszközzel.
„A nemzetközi Vízminőségi Szövetség (Water Quality Association) kutatásai is alátámasztják, hogy a keményvíz csökkenti a vízzel érintkező háztartási berendezések (kazánok, bojlerek, vízforralók, mosógépek, mosógatógépek) hatékonyságát – azaz működtetésük többlet energiát igényelhet, és így nagyobb összegű kiadást is. Ezt elkerülendő érdemes háztartási vízlágyítót beépíttetni, amely egyszeri beruházás, és hosszú távon elősegíti a háztartási gépek hatékony, energiatakarékos és gazdaságos működését. Használatával nem csak a lágyvíz előnyeit élvezhetjük, de akár otthonunk fenntartási költségeit is csökkenthetjük” – hívja fel a figyelmet Petró Vera, a BWT értékesítési igazgatója.
Ha vízlágyító berendezést használunk otthonunkban, nemcsak megóvjuk a mosógépet a vízkövesedéstől, de mosószerből is kevesebbre van szükség. Sőt, ha lágy vízzel fürdünk, az bőrünket és hajunkat is kíméli, nem beszélve arról, hogy a fürdőszobai takarítás jelentősen lerövidül, hiszen nincs szükség a felületek idő és költségigényes takarítására.
A háztartásokban használatos másik vízkezelő megoldással, a lebegő anyagok ellen védelmet nyújtó vízszűrővel a megkérdezettek mindössze 6%-a rendelkezik. A vízszűrő berendezések a víz tisztításán túl segítenek megelőzni a „csöpögő csap” problémát is, ami a konyhai és fürdőszobai szaniterek károsodásának egyik jele.
„Magyarországon a vezetékes víz szigorú minőségellenőrzésen megy keresztül, és biztonsággal fogyasztható. A tisztítási és szűrési eljárások következtében nem vagy csak rendkívül elenyésző mértékben tartalmazhat olyan anyagokat, amelyek nem kívánatosak az ivóvízben. fogyasztása ‒ életkortól függetlenül ‒ semmilyen egészségügyi kockázatot nem jelent. Míg azonban ez az ivóvíz eljut a háztartásokig, hosszú és néhol igencsak elöregedett, lebegőszennyeződéseket is tartalmazó (homok, apró vízkődarabkák, rozsda) – csővezetéken áramlik keresztül, amit a felújítási, javítási munkálatok során rendszeresen megbolygatnak.” – folytatta Petró Vera. „Érdemes olyan egyszeri, gyorsan megtérülő ráfordítás igénylő központi vízszűrő és vízlágyító berendezéseket vásárolni, amelyek magas higiéniai biztonság mellett, gazdaságos és egyszerű fenntartásuk mellett azonnali vízminőség-változást hoznak otthununkban.”
A kutatás kitért a magyarok vízivási szokásaira is, akiknek közel fele, mintegy 46%-a szívesen fogyasztja a csapvizet, de nem foglalkozik annak minőségével. Kevesen, csupán 3%-nyian isznak tisztított, szűrt vizet, vagyis ma még kevesen tudják, hogy ha vízszűrő kancsót használunk, nemcsak kevesebb PET palackkal szennyezzük környezetünket, hanem a víz élvezeti és egészségmegőrző értékét is növelhetjük a magnéziummal való dúsítás révén.