Vagyonnyilatkozatot követelnek az AirBnb-s lakásokról
A rövid távú lakáskiadásban érdekelt közéleti szereplők AirBnb-s “vagyonnyilatkozatát” szorgalmazza egy civil kezdeményezés.
Aki a rövid távú – AirBnb-s – kiadásban érdekelt, az tudja: most, augusztus elsejétől hatályos az intézkedés, amely felhatalmazza Budapest kerületi önkormányzatait, hogy rendeletben korlátozzák a lakások turisztikai célú hasznosítását, és szabályozzák a magán és egyéb szálláshely-szolgáltatás céljára felhasználható napok számát.
A minap – ennek apropóján – 6 civil szervezet egy átlátható adatbázis megalkotását kéri közleményben az érintett önkormányzatoktól.
Hat lakhatási, zöld és baloldali szervezet (A Város Mindenkié, Jövő Egyesület, Szikra Mozgalom – korábbi Szabad Budapest Fórum, Táncsics Radikális Balpárt, Utcáról Lakásba Egyesület, Zöld Front Ifjúsági Mozgalom) írt közös levelet hétfőn a főváros és a belső kerületek vezetőinek – írja a Hírklikk.hu.
A civilek levélben azt kérik, hogy a politikusok nyilatkozzanak arról, hogy ők vagy közeli hozzátartozóik hány darab magánszálláshelyként vagy egyéb szálláshelyként működő vagy ekként hasznosított, rövidtávú lakáskiadásra használt ingatlan-tulajdonnal rendelkeznek, illetve járuljanak hozzá, hogy A Város Mindenkié csoport ezeket az adatokat nyilvánosan elérhető adatbázisban kezelje.
A nyilatkozat célja, hogy átlátható legyen: a politikusoknak van-e érdekeltségük a lakások turisztikai hasznosításában. Ha ez megtörténne, akkor világossá válna, hogy a rövidtávú lakáskiadás, a lakások-turisztikai hasznosítása gyakran a helyi politikusok üzlete, és az üzletág haszonélvezőinek politikai kötődése útjában áll-e a többségnek kárt, vagy hátrányt okozó AirBnB szabályozásának.
A lakások rövidtávú és turisztikai hasznosítása csökkenti az elérhető lakások számát, növeli az albérletek árát és gyakran zavarja a helyi lakosok nyugalmát. A lakhatás alapvető emberi jog, a lakásokat rendeltetésszerűen kell használni.
A levéllel és a napokban megkezdett kampánnyal a szervezetek azt kívánják elérni, hogy az önkormányzatok minél kisebb számban határozzák meg a szálláshely-szolgáltatás céljára felhasználható napok számát (legfeljebb évi 30 napig engedélyezzék).
Az időben korlátozott lakáskiadás – a közlemény szerint – még lehetőséget adna arra, hogy egy lakástulajdonos egy esetleges hosszabb utazás alkalmával, vagy nyáron, a nem fővárosi és a tanév idején albérletben élő egyetemisták hazautazása idejére átmenetileg magánszálláshelyként üzemeltesse az ingatlanát, ugyanakkor hozzájárulna a fővárosi lakhatási válság enyhítéséhez – áll a közösen megfogalmazott közleményükben.