5 dolog, amin nem érdemes spórolni, ha lakásfelújításba kezdünk
A lakásfelújítás mindig óriási kihívást jelent. Amikor belevágunk, boldogan képzeljük el álmaink otthonát, arra azonban gyakran egyáltalán nem vagyunk felkészülve, hogy a munka során mekkora nehézségekkel kell majd szembenézünk. A felújítás során számos döntést kell meghoznunk, melyek közül a legtöbb valószínűleg a költségek minimalizálásáról szól. A munka sok pénzt felemészt majd, ezért érthető, ha szeretnénk egy kicsit spórolni, vannak azonban olyan területek, ahol ez a hozzáállás hosszú távon nem kifizetődő. Az alábbiakban a felújításnak azokat az állomásait vizsgáljuk, ahol nem feltétlenül érdemes az olcsóbb megoldást választani.
1. A tervezés
Talán elsőre felesleges pénzkidobásnak tűnhet a tervek készítése, hiszen mi pontosan tudjuk, mit szeretnénk elérni. Ha azonban költséghatékonyan, mégis minden igényünknek megfelelő módon szeretnénk lakásunkat felújítani, nem hagyhatjuk ki ezt a fontos lépést. Amennyiben a munkát alapos előkészületek – alaprajzok, kivitelezési tervek, előzetes költségvetés elkészítése – után kezdjük meg, elkerülhetjük azt, hogy menet közben merüljenek fel újabb és újabb problémák, esetleg azt, hogy az utolsó pillanatban kelljen valamiről döntenünk úgy, hogy nem tudjuk alaposan megfontolni a döntésünket..
Ha a konyhát szeretnénk felújítani, pontosan tervezzük meg a szekrények, pultok helyét, vegyük figyelembe azt, hogy hol a legkényelmesebb elhelyezni a hűtőszekrényt vagy éppen a tűzhelyet. Így mindenből pontosan akkorát vásárolhatunk, amekkorára szükségünk van, és nem kell majd utólagos módosításokat végrehajtani azért, mert túl széles mosogatógépet választottunk. Ha a fürdőszoba van soron, gondoljuk át, hogy mely bútordarabnak mekkora a helyigénye: míg egy zuhanyzót a sarokba is elhelyezhetünk, egy szabadon álló kád akkor a legmutatósabb, ha nagyobb tér áll rendelkezésre.
2. Az alapanyagok minősége
Fontos, hogy az anyagok kiválasztása során ne csak kizárólag az árakat vegyük figyelembe. Természetesen nem minden esetben igaz az, hogy a legdrágább a legjobb, a minőségen azonban nem érdemes spórolni. Hiába vásárolunk olcsóbb falfestéket, ha annak színe hamarosan fakulni kezd, esetleg a sarkokban megjelenik a penész, a festék pedig leválik a falról. Válasszunk tartós, könnyen tisztítható festéket, ami ugyan kétségtelenül drágább lesz, az árát azonban néhány éven belül visszahozza, hiszen ekkor nem lesz szükség arra, hogy az egész lakást újrafessük.
Ugyanez igaz a padlóburkolatokra is: keressünk olyan anyagot, ami esztétikus, azonban ellenáll a kopásnak, és könnyen tisztítható. Nem érdemes spórolni azokon a tárgyakon sem, amelyeket hosszú ideig szeretnénk használni: a konyhabútor óriási beruházás lehet, de ha jó minőségű anyagot választunk, akár évtizedekig is probléma nélkül használhatjuk. Ugyanez a helyzet a fürdőszobában: akár egy egyszerű zuhanykabint, akár egy elegáns, szabadon álló kádat vásárolunk, a kiválasztás során a minőség legyen a legfontosabb szempont.
3. A nyílászárók
Otthonunkban a bejárati ajtók és az ablakok rendkívül fontos szerepet töltenek be. Ezek a nyílászárók védelmet biztosítanak az időjárás viszontagságaival, de az illetéktelen behatolókkal szemben is. Ezenkívül alapvetően meghatározzák az ingatlan energiahatékonyságát, hiszen a jól szigetelt és megfelelően záródó nyílászárók biztosítják, hogy a téli hónapokban a meleg, nyáron pedig a légkondicionáló által generált hűvös levegő a lakásban maradjon.
Egy jó minőségű ablakot nem kell rendszeresen karbantartani és néhány évente lecserélni; ez a nyílászáró biztosítja számunkra a hangszigetelést, így egy zajos nagyvárosban is kipihenhetjük magunkat, emellett pedig az sem elhanyagolható szempont, hogy jelentősen növeli az ingatlan értékét.
4. A jó szakemberek
Ha rendelkezünk egy kis kézügyességgel és elhivatottsággal, sok mindent magunk is elvégezhetünk a felújítás során. Biztosan lesznek azonban olyan feladatok – például az elektromos hálózattal, a vízelvezetéssel, a statikai kérdésekkel vagy a nyílászárók beszerelésével kapcsolatban – melyeket kénytelenek leszünk szakemberre bízni.
Az utóbbi években jelentős mértékben emelkedtek az ilyen jellegű munkák költségei, ami nagy terhet róhat ránk, azt azonban vegyük figyelembe, hogy egy gyanúsan olcsó szakember valószínűleg nem rendelkezik sem a szükséges tapasztalattal, sem a megfelelő képzettséggel ahhoz, hogy magas színvonalon dolgozzon. Ez azzal jár, hogy a munka sokkal lassabban készül el, és a minősége sem lesz megfelelő, így hamarosan javításra, esetleg teljes újrakezdésre lehet szükség. Ami viszont ennél is fontosabb, hogy az ilyen munka akár a lakásban élők biztonságát is veszélyeztetheti, ezt pedig nyilvánvalóan senki nem szeretné.
5. Az energiahatékony fűtési és hűtési rendszer
A környezetvédelem egyre több ember számára fontos, így a tudatosság jegyében is érdemes ilyen eszközöket keresni, az azonban kétségtelen, hogy ezek a rendszerek nagyon sokba kerülhetnek. Ne felejtsük el viszont azt, hogy bár a beszerzési költség magasabb, a havonta fizetendő számláink összege jóval alacsonyabb lesz, így ez a befektetés néhány év alatt megtérül. Ezért érdemes egy korszerűbb technológiát választani akkor is, ha annak megvásárlásakor egy kicsit jobban össze kell húznunk a nadrágszíjat.
Lakásfelújítás okosan
Nagyobb átalakításokba, korszerűsítésekbe ritkán kezdünk bele, hiszen sok munkával és magas költségekkel járnak együtt. Ha mégis rászánjuk magunkat, természetes hogy szeretnénk minél olcsóbban megúszni a munkálatokat. Ez érthető, és számos olyan területe van a felújításnak, melyen nyugodtan spórolhatunk, néha azonban érdemes egy nagyobb áldozatot hozni annak érdekében, hogy a végeredmény egy minden igényt kielégítő, jó minőségű és értékálló otthon legyen.