Végtörlesztési csontváz esett ki a szekrényből
Bajba kerülhetnek sokan azok közül, akik eladták lakásukat, hogy végtörelszthessenek, mert a bankok nem fogadhatják el az önerő igazolására a megkötött adásvételi szerződést – hívta fel a figyelmet az Openhouse Országos Ingatlanközvetítő Hálózat. Molnár Kristóf, a cég ügyvezetője a Klubrádió Reggeli gyors című műsorában elmondta, a PSZÁF-tól várnak állásfoglalást az ügyben.
Molnár Kristóf a Klubrádiónak tett nyilatkozatában emlékeztetett, hogy az eredeti törvény szerint a saját pénzből, hitelből, illetve ingatlaneladásból végtörleszteni kívánó adóst igénye bejelentésétől számított 60 napon belül kötelezik a kedvező árfolyamon történő hitelkiváltásra. Tavaly év végén azonban olyan törvénymódosítás született, amely jelentősen megnehezíti azoknak a dolgát, akik ingatlanuk eladásából akarják, illetve csak abból tudják kifizetni az adósságukat.
A lákáseladásnál jellemző, hogy az adásvételi szerződés megkötésekor egy vagy akár több hónappal későbbi határidőt jelölnek ki a teljes vételár megfizetésére. Így előállhat az a helyzet, hogy a végtörleszteni kívánó eladó, bár a foglaló már a zsebében van, mégsem tudja a banknak megfelelően bizonyítani, hogy rendelkezésére áll majd a megfelelő összeg, hiszen “csak” egy adásvételi szerződése van arról, hogy például február 15-én megkapja majd a vételár fennmaradó részét. Ez a határidő az eredeti törvény szerint beleférne a 60 napos fizetési határidőbe, az új törvény előírása szerint viszont január 30-ig, tehát jóval a lehetséges legkésőbbi fizetési határidő előtt igazolnia kell az adósnak az összeg meglétét.