Van, ahol 150 ezer forint egy négyzetméter

Idén nemcsak a fővárosban épült kevesebb új lakás: vidéken is visszaestek az építkezések. Ennek ellenére bő kínálat, szűkülő kereslet jellemzi a vidéki újlakás-piacot.

Az idei esztendő újlakás-piacán többnyire idén is folyamatos forgalomstagnálás tapasztalható. Néhány nagyvárosban ugyan a nyár vége-ősz eleje hozott kisebb élénkülést, amit többen a kamatadó hatásának tulajdonítanak. A bevezetett kamatadó — még ha csak rövid távon is – a lakásvásárlások felé fordította a lakosság egy részét. – állítja a megkérdezett vidéki forgalmazók, lakásfejlesztők egy része. Szerintük számos takarékoskodó család gondolta úgy augusztusban: megtakarítását bank helyett inkább lakásba fekteti. Ugyanakkor úgy látják: a jövő évtől életbe lépő kormányzati megszorítások kapcsán növekvő létbizonytalanság rendkívül negatív hatással lehet a piacra. Tovább csökkentheti – akár 8-10%-kal is — a fizetőképes keresletet, ami újabb túlkínálatot eredményezhet a piacon. Ezért a legtöbb lakásfejlesztő cég a vidéki nagyvárosokban még az ideinél is óvatosabban tervezi újabb projektjeit.

Mindössze 19 ezer lakás szeptemberig

A lakásfejlesztők, forgalmazók borúlátó piaci várakozását alátámasztják a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai is. Eszerint idén januártól szeptember végéig országosan mindössze közel 19 ezer új lakás készült el, és alig több mint 31 ezer új otthon építéséhez kértek új építési engedélyt. Ez pedig az elmúlt év I-III. negyedévéhez képest úgy a használatbavételi, mint a kiadott engedélyek arányában 19-19%-os visszaesését jelent.

A vidéket nézve Győr-Moson-Sopron, Zala, Somogy, Heves, Hajdú-Bihar és Bács-Kiskun megyék állnak a csökkenő számú újlakás-lista élén. Ezeken a területeken a statisztikai adatok szerint a tavalyi évihez viszonyítva idén 22-27%-kal kevesebb új lakást adtak át, míg a hatóságok által kiállított építési engedélyek száma Zala, Jász-Nagykun-Szolnok, Veszprém és Komárom-Esztergom megyékben esett vissza a legnagyobb mértékben.

Idei vonása az építési piacnak, hogy a csökkenő lakásszámon belül idén a vidéki nagyobb városokban — az átlagosnál kisebb, 13%-os visszaesés mellett — nőtt a vállalkozói lakásépítés, s kevesebb lakást építettek a magánszemélyek. Ez azt jelenti: a természetes személyek és a vállalkozások hozták tető alá az idei új lakások 56, illetve 40%-át.

Árak vidéken

Az újonnan felépült lakások átlagos alapterülete kissé nagyobb a tavalyinál, ám a kis- és nagylakások aránya eltolódott az egyes településtípusokban. Például Budapesten átlagosan 8 négyzetméterrel nagyobb lakások épültek, mint 2005. I-III. negyedévében, míg a vidéki nagyvárosokban 7, a többi kisebb városban 2 négyzetméterrel csökkent az átlagos lakásméret.

A vidéki új lakások – jelenleg még többnyire stagnáló -négyzetméterárai az érintett kis- és nagyváros ingatlanpiaci áraitól, a társasháznak, lakóparknak a városban való elhelyezkedésétől, a kialakított lakásszámtól, a fejlesztőtől, a lakások méretétől, felszereltségétől, a beépített anyagok minőségétől stb. függően – igen széles skálán szóródnak. Általában 210-220 ezer forintról indulnak (de előfordul a kínálatban 150 ezer forintos négyzetméterár is), és araszolnak felfelé 310-380 ezer, illetve – néhány divatos üdülőövezeti település vagy nagyváros frekventált helyén épülő egyedi projekt esetében – 400 ezer forint fölé.

Debrecenben a négyzetméterárak 240-250 ezer forintról indulnak, és az említett jellemzők alapján emelkednek, Nagyerdőn akár 350-370 ezer forintra is. Sopronban a piacra került új társasházi lakások ára 230-240 ezer körül van, egy-egy kiemelt nívójú projekt esetében azonban felmegy 320-350 ezerre, míg Miskolcon az új sorházi lakásoké 200-270 ezer forint között szóródik. Győrben új lakóparki és társasházi lakáshoz 270-320 ezer forint/négyzetméteráron lehet hozzájutni, Orosházán pedig 180-190 ezer forint között mozog a négyzetméterár. Békéscsabán annak ellenére épülnek új, értékesítésre szánt lakások, hogy a fizetőképes vásárlói kör szűkössége miatt gyakran hosszú hónapokig nem találnak gazdára. Négyzetméterüket itt 200-250 ezer forint közötti áron kínálják.

A lakásberuházó cégek a főváros szűkebb-tágabb térségében is jelen vannak, mint például Székesfehérváron, Érden, Szigetszentmiklóson, valamint Dunakeszin és Gödöllőn. Székesfehérváron az újlakások négyzetméterára 210 és 260 ezer forint/négyzetméter között, Szekszárdon 195 és 240 ezer forint, Gödöllőn pedig 220-300 ezer forint közötti szóródik. Ennél jóval olcsóbban, már 150 ezer forint körüli négyzetméteráron új lakáshoz lehet jutni Szigetszentmiklóson, míg Dunakeszin és Vácott 250-260 ezer forint körüli négyzetméterárral kell az új lakást keresőknek kalkulálniuk.