Újabb rekordév a Közép-Kelet európai befektetési piacon

A közép-kelet-európai ingatlanbefektetési piac annak a jelét mutatja, hogy a 2006-os év újabb rekordot dönt. A bérbeadási ügyletek 2006 első félévében a legfejlettebb piacon ? Bulgária, Csehország, Magyarország, Lengyelország, Oroszország és Szlovákia ? elérte a 3,9 milliárd eurót. Ez felülmúlja 2005 ugyanebben az időszakban mért összes beruházás volumentét, amely az 1998 óta történt beruházások 21 százalékát adja.

Az elmúlt két és fél év önmagában a teljes tőkebeáramlás több mint 75 százalékát teszi ki. 2006 első felében ismételten a legtöbb befektetés az irodapiacra áramlott (az összes beruházás 43 százaléka) és a kereskedelmi ingatlanok piacára (40 százalék), amely 75 százaléka bevásárló központ volt. A fennmaradó 17 százalék nagyjából egyenletesen oszlott meg a vegyes használatú, ipari és hotel ingatlanok között. Ezek az ingatlanszektorok rejtik a legtöbb kiaknázatlan potenciált, habár az ipari területek nagy része a fejlesztők saját portfoliójában található, vagy elosztó-központok és más szolgáltatók megrendelésére készül.

Ahogyan a fejlesztők földrajzi pozíciója egyre szélesedik, számottevő eltolódás figyelhető meg az arányos tőkeeloszlásban Kelet-Közép-Európában.

Habár a beruházott tőke legnagyobb része a központi piacoknál maradt ? Csehországban, Magyarországon és Lengyelországban ?a teljes KKE-I piac beruházások 79 százalékát adva, ez 8 százalékkal a 2005-ös szint alatt marad. A legfigyelemreméltóbb célponttá Oroszország vált, mára mintegy 7 százalékkal részesedve az összes KKE-i beruházásból.

Az első osztályú ingatlanokon elérhető hozam Közép-Kelet-Európa összes ingatlanszektorában tovább csökkent. A központi irodapiacok hozama a jelek szerint lassulva közelít az EU-15-ök átlagához. Az újabb ?feljövőben lévő piacokon? még hosszú út áll a hozamok csökkenése előtt, ahogy az országok gazdasága és átláthatósága javul.