Új verseny a régióban – Egyre zöldebb mindenki

Azt, hogy a jövő épületei, irodaházak, üzletközpontok, ipari létesítmények, egyéb ingatlanok és nem utolsó sorban a lakások is, egyre energiahatékonyabbak lesznek, és egyre energiahatékonyabbnak kell lenniük, az mára már csak nagyon kevesek számára nem világos az ingatlanpiacon.

A bérlők és a befektetők közül egyesek már most is, de a jövőben egyre többen helyezik előtérbe a minősített épületeket. A fejlődési folyamat és a verseny pedig megindult a regió országai között is, ahol Magyarország, ellentétben az ingatlanpiac más szegmenseivel, előkelő helyen áll a versenytársai, a lengyel és a cseh piac mellett. A rajtnál most jó pozícióban vagyunk, ugyanis amellett, hogy már eddig is több minősített épülettel rendelkezünk, jelenleg szinte minden fejlesztés alatt lévő budapesti kereskedelmi ingatlan céljai közt szerepel BREEAM vagy LEED minősítés megszerzése. Érdemes lenne ezt a jó pozíciót végre megőrizni.

Manapság a világban, jellemzően a legfejlettebb gazdaságokban kialakult már több értékelési rendszer is, melyek ugyan különböző kritériumokkal, de végeredményben ugyanazt az energiahatékonyság növelést célozzák meg. Ilyen minősítési rendszerek például, a jellemzően az Egyesült Királyságban alkalmazott BREEAM (BRE Environmental Assessment Method), az USA-ban elterjedt LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), a német DGNB, az ausztrál Green Star, vagy a Japánban használt CASBEE, derül ki a KPMG kutatásából. Hazánkban, és úgy általában a régiónkban, egyelőre csak a BREEAM és a LEED terjedt el, és nagy valószínűséggel a transzparencia és a könnyebb kommunikáció érdekében várhatóan nem is érkezik újabb a piacra. Ami pedig mindezek tudatában jogosan merülhet fel kérdésként, de válasz egyelőre még nincs rá, hogy vajon mikor egyesítik egy rendszerbe az összes szabványt, hogy így átláthatóbb legyen a piac minden szereplője szempontjából az ingatlanok energiahatékonysága.

 

Tovább a teljes cikkhez!