Szakadatlanul áramlik a tőke – A fák az égig nőnek?
Nem mérséklődik a tőkeáramlás Kelet-Közép-Európába. A régiónk ingatlanpiacára beáramló külföldi tőke 2006 első félévében 3.9 milliárd euró volt, ami mintegy 26%-kal múlja felül az előző év azonos időszakát, derül ki a CB Richard Ellis legfrissebb adataiból. A feltörekvő balkáni és az egyre aktívabb orosz piac ellenére továbbra is a három legérettebb és legidősebb piacokra, Csehországba, Magyarországba és Lengyelországba áramlik a legtöbb tőke. A külföldi intézményi befektetők elsősorban az A-kategóriás irodaházak és a plázák iránt mutatnak élénk érdeklődést. A legtöbb pénzt az osztrákok, a britek és a németek fektették be az elmúlt félévben, azonban egyre több lengyel tőke is érkezik a régió más ingatlanpiacaiba.
A rendszerváltás óta így összesen mintegy 18 milliárd eurónyi tőke áramlott be a KKE régió kereskedelmi ingatlanpiacára, ám a CBRE becslései szerint még mindig csak a régióban található kereskedelmi ingatlanok 10%-át vásárolták meg intézményi befektetők. A befektetések nagy része az irodaházakra és a bevásárlóközpontokra korlátozódik, ezek együttesen a tranzakciós volumen 73%-áért felelősek. A régió sajátossága, hogy az irodatranzakciók meghatározó hányada – néhány lengyel ügyletet leszámítva – fővárosokban valósul meg, a vidéki nagyvárosokban jellemzően csak kiskereskedelmi ingatlanokat vesznek a külföldi intézményi befektetők.
A régióban továbbra is meghatározó szerepet játszik a három “klasszikus” piac, Magyarország, Csehország és Lengyelország, azonban a régióba áramló tőkéből egyre kisebb hányad jut nekik. 2006 első félévében a tőke 79%-a áramlott e három országba, azonban 2005-ben ez az arány még 87% volt. Ennek részben az az oka, hogy a londoni AIM-on (Alternative Investment Market) jegyzett ingatlanalapok egyre inkább a dél-kelet európai (román, bolgár) piacok felé fordulnak, s ezek az alapok mára a régió legnagyobb befektetői közé tartoznak (Equest, Dawnay Day Carőathian, stb.). A listán negyedik Oroszország, de meghatározó desztináció lett Szlovákia, Románia, Bulgáris is, valamint Horvátország, ahova gyakorlatilag ebben az évben lépett be először a külföldi intézményi tőke.
Továbbra is az osztrák intézményi befektetők a legaktívabbak a közép-kelet európai ingatlanpiacon. ?ket a britek (főleg az AIM-en jegyzett REIT-ek) követik és nem sokkal lemaradva a német ingatlanalapok. Ebből a három országból érkezett a régióba az összes tőke 78%-a az első félévben. Miközben több szignifikáns spanyol és ausztrál befektető jelent meg a picaon, addig a francia és holland beruházók gyakorlatilag eltűntek a régióból.
Érdekes jelenség, hogy a külföldi befektetők között megjelentek a közép-kelet európai intézményi beruházók is, az első félévben az arányuk (orosz, cseh, lengyel és magyar befektetők) összesen már mintegy 9% volt. Magyarország e tekintetben le van maradva, hiszen mind a cseh, mind pedig a lengyel befektetők nagyságrendileg aktívabbak a magyaroknál. A tranzakciók 60%-át bonyolította le a 10 legnagyobb befektető, melyek közül a legaktívabb az osztrák Meinl European Land volt, mely Moszkvában és Prágában vásárolt meg nagy bevásárlóközpontokat összesen 430 millió euróért.
Oroszországban is terjeszkednek az osztrákok
Osztrák befektetők hajtják az orosz piacot
Az osztrák befektetők 2006 első félévében hűek voltak hagyományos agresszív terjeszkedési politikájukhoz és oroszlánrészt vállaltak az orosz kereskedelmi ingatlanpiac rendkívűli aktivitásához, a legnagyobb moszkvai tranzakciók ugyanis a Meinl European Land és az ImmoEast nevéhez fűződnek. A 871 millió eurós tőkeáramlás egyébiránt 370%-os emelkedést jelent az egész tavalyi évhez képest.