Szabályosan zajlott-a makói fürdő beruházása?

Azt szeretnék megtudni, hogy célszerűen és szabályosan zajlott-e a beruházás előkészítése és az intézmény üzemeltetése.

Ezt Mágori Józsefné, a térség fideszes országgyűlési képviselője jelentette be Makón. A politikus a képviselő-testület fideszes tagjaival közösen tartott sajtótájékoztatóján kijelentette, ki kell derülnie, kit terhel a felelősség a makói fürdő üzemeltetése során kialakult helyzetért.

Buzás Péter, a város szocialista polgármestere korábban bejelentette, Kovacsics Imre helyett a jövőben Nagy Nándor vezeti a makói Hagymatikumot üzemeltető Makói Gyógyfürdő Kft.-t. Mostanra bebizonyosodott, hogy azoknak volt igazuk, akik nem hittek abban a csodában, hogy egy frissen megnyílt fürdő nyereségesen üzemeltethető – fogalmazott a polgármester. Az 1500 embert befogadó fürdő rentábilis üzemeltetéséhez a nyári időszakban napi 1100-1200, télen 800 látogató szükséges, a jelenlegi vendégszám azonban “markánsan ez alatt marad” – tette hozzá.

Mágori Józsefné felidézte: a beruházás előkészítése során felkért szakértők tanulmányai szerint a Hagymatikum éves szinten 500-600 ezer vendéget vonz majd, és a bevétel a működési költségek mellett elegendő lesz az építkezéshez felvett hitel kamatainak fedezésére is.  Az országgyűlési képviselő szerint már a belépőárak és a nyitva tartás kihirdetésekor nyilvánvaló volt, hogy a vágyott látogatószám nem lesz elérhető.

A Dél-Alföldön öt-hat nagy fürdő működik elérhető közelségben, és az árak mindenütt lényegesen alacsonyabbak, mint a Hagymatikumban, ráadásul ez hétköznaponként csak déltől fogad vendégeket.

Mágori Józsefné kifejtette, a Makovecz Imre által tervezett tucatnyi organikus stílusú épület – köztük a fürdő – hatalmas értéket jelent Makó számára, az azonban, hogy ez mikorra válik valóban tömegeket vonzó turisztikai látványossággá, csak hosszú távon derül ki.

Indokolt esetben módosítható az ÁSZ ellenőrzési terve

Az ÁSZ fontos feladatának tartja az önkormányzatok folyamatos ellenőrzését, Makó vagyongazdálkodásának “szabályszerűségi ellenőrzése” folyamatban van – közölte a szervezet.

Az ÁSZ az Országgyűlés pénzügyi, gazdasági ellenőrző szerve, csak az Országgyűlésnek és a törvényeknek van alárendelve. Munkáját saját ellenőrzési terve szerint végzi, indokolt esetben azonban van mód e terv módosítására – áll az MTI-hez eljuttatott közleményben. Az ÁSZ országgyűlési határozat alapján köteles, kormányhatározat alapján pedig megfontolhatja, hogy módosítja-e az ellenőrzési tervet – tették hozzá.