Sokan vadásznak kisebbekre

A CB Richard Ellis (CBRE) a világ els?számú ingatlan-tanácsadója az európai ingatlanbefektetésekr?l tartott sajtótájékoztatót a Cannes-ban megrendezett nagy presztízs? MIPIM ingatlankonferencián.

EU-15 közvetlen befektetések piaca

A CBRE tanulmánya szerint a kereskedelmi ingatlanokba történt befektetések értéke az EU-15-ök államaiban (régi EU-tagok) 2005-ben rekordértékű, 141,7 milliárd eurót (35,5 ezer milliárd forintot) tett ki. A befektetések volumene így 2004-hez képest 40 százalékos növekedést mutat, míg ötéves távlatból nézve a nyugat-európai közvetlen befektetések értéke megkétszereződött. Az első osztályú ingatlanok hozama komoly csökkenést volt kénytelen elszenvedni a tavalyi év során, így a befektetéses forgalom-növekedése inkább a vevők, mint az eladók részéről történt.

A befektetői aktivitás megoszlása a korábbi évekhez hasonlóan alakult: az Egyesült Királyságban realizálódott az EU-15 forgalmának fele, Franciaország a második helyezett, nagyjából 11 százalékkal, és különösen szembetűnő London és Párizs túlsúlya a befektetések terén, ebben a két európai fővárosban – 2004-hez hasonlóan – az összes üzlet egyharmada kötettett.

Határokon át

A határokon átnyúló befektetések mind értékben, mind az összes befektetések arányában növekedtek. Míg a befektetők saját országukban mindössze 20 százalékkal költöttek többet, a határokon átnyúló befektetések értéke 70 százalékkal nőtt, a 2004-es évhez képest. A határokon átnyúló üzletek értéke a 2004-es 31,5 milliárd euróról (7875 milliárd forintról) 54,4 milliárd euróra (13600 milliárd forintra) nőtt, ez az összes befektetés esetében 31 százalékról 38 százalékra való emelkedést jelenti.

Dr. Nick Axford, a CBRE Európai, Közel-Keleti és Afrikai Kutatási és Tanácsadói Részlegének vezetője a 2005-ös évet így jellemezte:

Dráguló finanszírozás

“Dacára a rekordot jelentő forgalomnak, számos befektető még mindig rendelkezik szabad tőkével. A finanszírozás költségeinek emelkedése folytatódott 2005-ben, ami számos potenciális vásárlót óvatosságra ösztökélt, ám voltak mások, akik kevésbé voltak érzékenyek a kölcsöntőke költségeire. Habár a hozamok jelentősen csökkentek, ezt a folyamatot a kötvények hozamainak még jelentősebb esésének környezetében kell figyelnünk. Az ingatlanok iránti kereslet továbbra is meghatározó, a CBRE várakozási szerint a kínálat is erősödik – nem kizárólag a német nyílt alapok részéről – így a forgalom tovább nőhet a 2006-os év során.”

A német nyílt végű alapokból kivont tőke jelentős változást hozott a befektetések szerkezetében. 2004-ben ezek az alapok az európai ingatlanpiacon nettó vásárlók voltak, miután 6,2 milliárd euró értékben vettek ingatlanokat, míg eladásaik értéke csupán 1,5 milliárd eurót tett ki. 2005-ben a kontraszt látványos volt: ugyan az alapok még mindig aktívak voltak 5,4 milliárd euró értékű vásárlásaikkal, de az eladói oldalon erősítettek, miután eladásaik 6,2 milliárd eurót jelentettek. A német nyílt végű alapok eladásai néhány helyszínre koncentrálódtak: a Németországon kívüli eladásaik jelentős része Franciaországban és az Egyesült Királyságban történtek. Londonban különösen szembetűnő volt az ingatlanokból való kiszállás, majdnem 2 milliárd euró értékű központi elhelyezkedésű irodát adtak el a német alapok 2005-ben.