Minimál standok, tudatos vásárlók, elárverezett lakások – A Lakásvásár tanulságai
A hétvégi lakásvásár nem okozott meglepetéseket senki számára. Mint mindig, most is a lakáspiac aktuális állapotát kiválóan jelző indikátorként működött, és hűen visszatükrözte a magyar lakáspiacon eluralkodó pesszimizmust.
Lényegesen kevesebb kiállító, minimál standok, ugyanakkor tudatosabb, főként akciókra vadászó vevők jellemezték az idei Lakásvásárt. A két legnagyobb ingatlanközvetítői hálózat, a Duna House és az Otthon Centrum már szeptemberben sem volt kint a vásáron, ellenben a terem végében, első alkalommal, idén egy elárverezett ingatlanokra specializálódott cég is kiállított. A cég ügyvezetője elmondta, hogy a válság miatti a tömeges lakásárverezésekre júniustól lehet számítani.
Az idei Lakásvásár 140 kiállítót vonultatott fel, míg tavaly ősszel ez a szám a 180-at is elérte, pedig igazából már az sem volt minden idők legderűlátóbb Lakásvására.
Kérdésünkre Borsi István, a Lakásvásár médiacsoport ügyvezető igazgató is megerősítette, hogy a kiállítók számában határozott visszaesés mutatkozott az előző vásárokhoz képest. “A rekord kiállítószámot 2005-ben, a hazai lakáspiaci boom idején regisztráltuk, akkor 200 látogató jelent meg a Lakásvásáron – ad összehasonlítási alapot Borsi. “Valóban sokkal kevesebben vannak itt idén, de akik itt vannak, azok nagyon bizakodóak. Érzik, hogy meg kell mutatniuk magukat, hogy túl tudják élni a válságot”- teszi hozzá.
A kiállítók között a bankok határozottan elmaradtak – ami egyáltalán nem meglepő – és mindössze egyetlen új projektet lehetett felfedezni a placcon, ami már egyébként is fél éve kint van a piacon. “Főleg a közepes méretű cégek maradoztak el a kiállítók közül, ezek feltételezhetően azok a cégek, amelyek eredetileg sem hosszú távra rendezkedtek be a magyar piacon.”Meg kell említenünk ugyanakkor, hogy olyan is akad, akik a jelenlegi piaci helyzetben barandet épít: a Questor országos franchise hálózata éppen ezalkalommal mutatkozik be.” – teszi hozzá Borsi.
Jönnek vevők is?
“A látogatószám tavaly ősszel elérte a 9-10 ezret, és -bár megfontoltabbak az emberek – idén is meg lesz ez a létszám, ugyanakkor nem a látogatószám a fontos, hanem hogy mennyi potenciális vevő jelenik meg”- teszi hozzá Borsi. A résztvevőkkel beszélgetve többen is megerősítették, hogy a rendezvény megnyitásakor egyenesen betódultak a sorban álló vevőjelöltek, ottjártunkkor azonban már határozott pangás tapasztatunk. A Lakásvásár adatai szerint végül valóban komoly látogatószám gyűlt össze a vásár végére, amely már szombaton elérte a hatezret.
Nemesdaróczi Rita, a Cordia értékesítési vezetője is megerősíti, hogy ezen a vásáron a szokásosnál magasabb lehetett a potenciális vevők aránya. “A vevők most sokkal tudatosabbak, tisztában vannak a piaci helyzettel, és már felkészülten jönnek el a vásárra. Ismerik a projekteket, elsősorban az 1 éven belül beköltözhető lakásokat keresik. Főként a készpénzes vevőkre lehet most számítani, akik egyértelműen kedvezményekre vadásznak.” – mondja.
A kiállítók rengeteg akcióval készültek, de a vevők leginkább az árengedményekre voltak kíváncsiak. “Szinte mindenki kedvezményeket ad, aki nagy bajban van, az akár 20%-ot is, de általában egy 10%-os kedvezményre számíthatnak a vevők. Az egyéb kedvezmények – mint az ingyen garázs- most nem nagyon mennek. “Most csak a pénzügyi oldalon lehet megfogni a vevőket.” – teszi hozzá Nemesdaróczi Rita.
Ritka eszközhöz folyamodott ugyanakkor a budapesti ingatlanpiac egyik legmeghatározóbb fejlesztője, a GB Európa Ingatlan – aki egyébként a Lakásvásár főtámogatójaként vesz részt a rendezvényen: 3%-os kamatozású garantált hitelt húzott elő a bűvészkalapból.
A piac készül az árverezésekre
A kiállítás egyértelműen legérdekesebb “színfoltja” az Immocool nevű cég standja volt, amelynek fő profilja az elárverezett lakások értékesítése. Az ingatlanközvetítői hálózat már 2007 óta foglalkozik ezzel a tevékenysége, de az üzlet igazából csak december óta indult be, amióta a társaság rendszeresebben kap megbízást a bankoktól – mondják a cég képviselői. Illetve közvetlenül a bankoktól, ugyanis a bankokkal közvetlen kapcsolatban az Első Magyar Ingatlanbróker áll, amelyen keresztül már több elárverezett ingatlanokra specializálódott közvetítői lánc is kapcsolatban áll. A társaság ingatlanirodáiban és honlapján kínálja a banki végrehajtás alá került lakásokat, amelyekre a 6 ezer forintos pályázati anyag megvásárlása után lehet pályázni egy ügyvédi iroda közreműködésével. Az internetre a legalacsonyabb ár kerül fel, a pályázóknak meg kell jelölniük, hogy mennyit szánnának az adott ingatlanra, és minden esetben a legmagasabb árat kínáló pályázó veheti meg a lakást.
“Nagyjából 20-50%-kal a piaci ár alatt lehet rajtunk keresztül ingatlanokhoz jutni, vidéken még jobb üzleteket is lehet kötni – mondja a társaság vidéki piacra specializálódott értékesítője. Rengeteg az érdeklődő – mondják – bár az emberek először ódzkodnak az elárverezett lakásoktól, de végül a racionalitás dönt, és adott esetben még a lakástulajdonossal is jót tesznek, ha sikerül mindkét fél számára előnyös üzletet kötni”- teszi hozzá.
“Mindenesetben a leghumánusabb megoldást keressük, sőt az esetek harmadában sikerül visszaállítani a hiteleket. Sajnos sok esetben a magyar fizetési morál nagy szerepet játszik, és az árverezés lélektani hatást vált ki, ezért sok esetben más megoldás is van, mint az árverezés – mondja az Immocool ügyvezetője.
“Látni kell, hogy ezek csak a két évvel ezelőtt bedőlt hitelek, amiket most a szigorodó banki feltételrendszer mellet nem lehetett újrafinanszírozni. A bank 90 nap után minősíti rossz adósnak a nem fizető ügyfelet, azonban sok minden történik addig, amíg az ügyfél hozzánk kerül. A válság miatti tömeges bedőlések ideje még nem jött el, úgy vélem, hogy ez nagyjából júniusra várható. A bankok most valószínűleg kevéssé lesznek toleránsak mint korábban, és hamarabb kezdik meg a végrehajtásokat.” – teszi hozzá..