Miért fontos az árukigyűjtés mérése?

A két héttel ezelőtt elindult cikksorozatunk második részében a Logisztikai Cégröntgen következő modulját mutatjuk be, amely az árukigyűjtés területét célozza meg. A Humán Erőforrás Modulhoz hasonlóan, ebben a részben is a méréssel megbízott dolgozó stopperrel és mérőlappal a kezében feljegyzi, hogy az árukigyűjtést végző raktáros milyen tevékenységet, hogyan és mennyi idő alatt végez el.

Két héttel ezelőtt elindult cikksorozatunk első részét itt olvashatja el.

A merőszemély a szükséges adatok begyűjtését követően feltölti a kiértékelő fájlokat, amelyek az azonnali diagramos elemzést szolgáltatják.

Az Árukigyűjtési Modul alkalmazásával összefoglaló képet kaphatunk arról, hogy megfelelő módon történik-e a raktárban a termékek komissiózása, kigyűjtése, valamint hogy melyik területeken van szükség beavatkozásra.

 

Az árukigyűjtés a mai napig az egyik leginkább élőmunka igényes raktári folyamat. Az emberi kéz, mint megfogó szerkezet csak bizonyos területeken váltható ki nagy beruházások árán. Figyelemreméltó tény, hogy a komissiózás költségei elérhetik az összes raktári költség felét is. Mindezek miatt a komissiózási folyamatok hatékonnyá tételével jelentősen csökkenthetőek a raktárak üzemeltetési költségei, főleg a bérköltségeken keresztül. Ezenfelül a komissiózás minősége és teljesítőképessége nagymértékben befolyásolja a vevőkiszolgálás színvonalát is, hiszen ha a raktári dolgozó gyorsan és pontosan állítja össze a kiszállítandó áruköteget, akkor könnyebben megvalósítható az időben pontos, hiánytalan és sérülésmentes kiszállítás.

Az árukigyűjtési modul segítségével megismerhető, hogy a kigyűjtési folyamat során az egyes tevékenységek (haladás, kigyűjtés, keresés, adminisztráció stb.) a teljes időszükséglethez viszonyítva milyen arányban szerepelnek. A kimutatás így megmutatja, hogy van-e olyan tevékenység, amelyik jelentősen rosszabbul működik a többihez képest, és ekkor hol érdemes beavatkozni. Például a keresési tevékenység túlzott aránya utalhat az informatikai támogatottság alacsony fokára, míg a haladás magas időbeli aránya a közlekedő utak rossz kialakítását vagy az anyagmozgató gépek nem megfelelő használat feltételezi.

Ezeken felül a komissiózó dolgozó által kigyűjtött áruk magassági, valamint mélységi elhelyezkedése is vizsgálat alá kerül, mivel ezen tényezők is nagyban befolyásolják az árukigyűjtés hatékonyságát. Problémára utalhat, ha nagy arányban van a raktárban nehezen elérhető, túl magasan, túl alacsonyan vagy túl mélyen lévő áru, hiszen a nem kedvező komissiózási lokációk a dolgozó munkavégzését megnehezítik, így a folyamat időszükséglete megnövekszik.

A módszertancsomag ezen moduljának alkalmazása tehát átfogó képet ad az árukigyűjtési folyamatról, ahol olyan kérdésekre kaphatunk választ, hogy az árukigyűjtés során vannak-e fejlesztendő tevékenységek, hogy a folyamat informatikai támogatottsága megfelelő-e, vagy, hogy a raktári áruelrendezés kellőképpen támogatja-e a komissiózást.