Megépült Budapest második leghosszabb alagútja az Allee bevásárlóközpontnál

Az Allee bevásárlóközponttal együtt kerül átadásra Budapest második leghosszabb közforgalmi alagútja. A városközpont fejlesztés keretében épülő csaknem 100 méter hosszú alagút a Bercsényi utca alatt fut.

Szerepe az utca teljes átmenő, illetve a bevásárlóközpont teremgarázsába tartó látogatói és áruszállítói forgalom elvezetése. Az épületkomplexum másik oldalán található rövidebb alagúttal együtt minimalizálják a környéken megnövekvő forgalom negatív hatásait.

“Az Allee koncepciójának megalkotásakor egy új városközpontot szerettünk volna létrehozni.” – mondta el Baross Pál az Allee-t építő ING Magyarország Ingatlanfejlesztő Kft. ügyvezető igazgatója. – “A városközpont szerepet egyrészt a bevásárlóközpont mellett lakások és irodák, illetve házon belül és kívül jelentős közösségi funkciót ellátó területek kialakításával értük el, másrészt kiemelt figyelmet fordítottunk a fejlesztés során az új funkciók keltette negatív hatások megszüntetésére, illetve, az épületkomplexum környezetével történő minél teljesebb integrációra.”

A környezet – alagutak, sétáló utca

“A bevásárlóközpont megnyitásával megnövekedő forgalomra számítunk, ami többletterhelést jelentene a környező utak számára.” – mondta el Glavatity Gábor az ING Magyarország Ingatlanfejlesztő Kft fejlesztési igazgatója. – “A tervezéskor úgy döntöttünk eltemetjük a problémát: a városközpontba érkező forgalmat közvetlenül a fő utakról alagutakon keresztül vezetjük a teremgarázsba, tehermentesítve a környező utcákat.” A Bercsényi utca alatt húzódó alagút az Október 23-a utcától a Váli utcáig tart, és az utca teljes átmenő forgalmát elvezeti, illetve ebből az alagútból nyílik a bevásárlóközpont földalatti teremgarázsának bejárata is. A felszínen, az alagút felett csökkentett forgalmú, főleg a lakók behajtását szolgáló terület kerül kialakításra. A kertészeti eszközökkel kialakított terület teljesen elveszti az “autós utca” jellegét, inkább a nyugati nagyvárosokban már megszokott, csillapított forgalmú közösségi térré változik. A megközelítőleg 100 méter hosszú alagút a Várhegy alagút (350 m) után a második leghosszabb Budapesten.

A környék forgalmának csökkentését szolgálja az épület másik oldalán található szintén földalatti teremgarázs bejárat, ami a Fehérvári útról, a piac épülete mellől nyílik, és a Körössy József utca alatt keresztben vezet az épület földalatti szintjeihez. A két alagúton keresztül bonyolódik az üzletek, és kimondottan a SPAR szupermarket áruszállítási tevékenysége, nem zavarva a környező forgalmat és a lakók nyugalmát. A földalatti áruszállító alagút rendszer alapterülete megközelítőleg 3.500 négyzetméter, ami egyedülállónak számít Magyarországon. A projekt keretében az ING kibővítette, illetve korszerűsítette a Fehérvári úti piac árurakodóját. Így a piac kereskedői fedett helyen, kulturált körülmények között rakodhatják ki autóikat, illetve ennyivel is csökken a környékzaj terhelése.

Az egyik leghangsúlyosabb kültéri közösségi teret biztosítja a Körössy József utca sétáló utcává alakítása. A 250 méter hosszú és 25 méter széles utcát díszburkolat borítja majd, a Váli utca felöli végén egy közpark is születik. A megújult Körössy József utcában éttermek és kávézók nyitják meg kapuikat, hasonló találkozási, kikapcsolódási, és étkezési lehetőségeket kínálva mint a pesti oldalon a Liszt Ferenc tér.

Nem utolsó sorban, a környezet fejlesztése kapcsán az épülettel szomszédos összes lakóépület homlokzatát felújította az ING a XI. kerületi önkormányzattal közösen. A fejlesztés során a közterületek is nőttek, a Bercsényi utca szellősebb lett, szélessége 20 méterről 36 méterre nőtt. A Váli utca, Körössy József sarkán található tér pedig további 1750 négyzetméterrel növeli a közterületet.

Az épület – felhasznált anyagok, design

“Az épület tervezése során a design elemek, az építészeti megoldások, a felhasznált anyagok megválasztásakor az volt a célunk, hogy ne csak a környéken, hanem a teljes városszerte kedvelt bevásárlóközpontot hozzunk létre, ami sokáig szolgálja látogatóit.” – tette hozzá Glavatity Gábor. – “A földszinten kemény édesvízi mészkő és márvány burkolatokat alkalmazunk, ezek az anyagok már a Colosseumban is kiállták az idő próbáját, reméljük az Allee-ban is hasonló kort és látogató számot élnek meg.” A ház folyosóit hozzávetőleg 8.000 négyzetméternyi burkolólap borítja.

Különlegességet jelent az épület közepén végig futó központi folyosó, melynek külső borítását 10.000 négyzetméternyi hőszigetelt, járható üvegtábla adja. Az üvegborítás biztosítja a természetes világítást. Az üvegborítás biztonságos, egy ember testsúlyát is megtartja, bár a 16 méteres magasságban lévő “üvegpadlón” való sétálást csak a karbantartó személyzet élheti át. A belső tér kialakításának másik egyedi darabja az a több ezer négyzetméternyi felületen használt természetes fahatású vékony fafurnírral borított burkolat , melyet ilyen mennyiségben még sehol máshol nem használtak fel Magyarországon. A burkolat különlegessége, hogy nem éghető anyag.

Az épület homlokzata változatos képet mutat. Vörös téglaburkolat, titánium-zink-aluminum ötvözetből, illetve színes üvegekből készült szerelt homlokzat, és mészkő burkolat váltja egymást. Design újdonságként az 1.500 négyzetméteres felületen klasszikus filmcím feliratok állnak, kívülről is jól beazonosítva a mozit.