Magyarország a 25. legkomplexebb ország a világon

A komplex termékek előállítása azt jelenti, hogy a nemzetgazdaság kapacitása sokrétű, képes több lábon állni, de feltételezi azt is, hogy rendelkezik az ehhez szükséges megfelelő fizikai és pénzügyi feltételekkel, a legkomplexebb országok jellemzően a tehetősek közül kerülnek ki.

Egy amerikai gazdaságkutató intézet 124 ország vizsgálata alapján első helyre Japánt, Németországot és Svájcot tette, Magyarország a sorban a 25., megelőzve csaknem az összes többi régiós országot.

Két közgazdász, Cesar Hidalgo és Ricardo Hausmann 2009-ben állították össze a komplexitásnak ezen fogalmát, és magyarázták meg, hogy a gazdasági fejlődés olyan folyamat, amely során egyre komplexebb termékeket képes gyártani egy adott ország. Ez a képesség pedig több annál, hogy bizonyos összetettebb termékeket gyártanak, sokkal fontosabb, hogy az adottságok is komplexebbé válnak, amely által a gazdaság könnyedén mozdul új tevékenységek ellátása felé, illetve magasabb termelékenységi fokon képes termelni. Az adottságok diverzifikációja a személyi és tárgyi feltételeken kívül, a jogrendszerben, intézményekben is jelentkezik.

 

A cikket tovább olvashatja itt.