Magyar befektetők Horvátországban – Nyomul az Adriatiq

Hogyan építette ki Horvátországban az ország egyik legnagyobb turisztikai ingatlanportfólióját egy magyar befektetői csoport? Ki áll az Adriatiq mögött? Milyen további fejlesztéseket tervez Horvátországban a tengarparton már több szállodát is tulajdonló és üzemeltető Adriatiq Islands Group? A cégcsoport befektetéseiről, terveiről, potenciáljáról Szalay-Bobrovniczky Kristófot, az Adriatiq vezérigazgatóját kérdeztük. Interjú.

P.: Milyen befektetései vannak a cégnek? Hogyan épült fel a jelenlegi befektetési portfólió?

Szalay-Bobrovniczky Kristóf: Az első akvizíció a magyar hajós körökben is ismert és népszerű tribunji kikötő volt 2001-ben. Tribunj szakmai szervezetek által is elismerten az Adria egyik legszebb kikötője lett. Ez után került sor 2002-ben a primosteni komplexum megvásárlására. Primosten Opatija és Dubrovnik mellett Horvátország három legkedveltebb desztinációja között szerepel, két nagyon hangulatos félszigetet is magába foglalva. Az egyik félszigeten áll a Hotel Zora egy komoly konferencia központtal, nem messze található egy autós kemping és néhány kilométerre délre a kremiki kikötő. A vásárlásokat követően a cégcsoport nagyon komoly fejlesztéseket hajtott végre az említett ingatlanokon. A Zora a térség egyik legnívósabb szállodája, nem véletlen, hogy tavaly itt ünnepelte a születésnapját Mikhail Gorbacsov, illetve számos egyéb rendezvény helyszíne.

A portfolió második eleme, amely 2003-ban került a csoportba, a Hvar szigeti Jelsa városban található. Ebben a hangulatos kikötő városkában is szállodák valamint egy luxus igényeket is kielégítő apartmanház csoport üzemel. Az Adriatiq cégcsoport harmadik jelentős elme a Makarska Rivierán található Gradac közelében üzemelő két szálloda és egy apartman komplexum. Ehhez számítjuk még szemben, Tripanj szigeten a Fontana Hotelt, ami egy kisebb szálloda, amely a tömeg turizmust célozza, de all inclusive ellátással. Az Adriatiq Islands Group működtet ezek mellett egy jelentős hajós chartercéget, illetve a cégcsoportnak van egy utazási irodája is.

P.: Mit lehet tudni az Adriatiq tulajdonosi hátteréről?

Sz.-B.K.: A cégcsoport Vitézy Tamás többségi tulajdonában áll, ő az igazgatóság elnöke. 2001-ben kezdődött a portfolió építése, Korábban más cégnéveket használtak a cégcsoportban. Jelentős újdonságot az idei év hozott amikor elkezdtük ez eddig organikusan fejlődő cégcsoportot tudatos szerkezetbe szervezni, professzionális menedzsmentet kiépíteni és mindazt a tapasztalatot és tudást ami felhalmozódott egy egységes márkába szervezni. Ezt nevezzük ma Adriatiq Islands Groupnak.

P.: Mik a távlati tervek? Befektetők bevonásával, esetleg tőzsdére lépéssel finanszíroznák a további terjeszkedést?

Sz.-B.K.: Az akvizíciókat követő fejlesztések zöme elkészült. A privatizáció során régi, szocialista típusú, ráfizetéses vállalkozásokat vettünk át, itt átszervezésekkel és sok egyéb módon javítottunk a működésen, valamint a telek és a felépítmények tiszta tulajdonviszonyait rendező, nagyon komoly és költséges jogi munka van mögöttünk. Horvátországban szinte egyedülálló módon ezek átlátható tulajdoni szerkezetet mutató vagyonelemek Ha Horvátország továbbra is így fejlődik, szükségképpen megjelennek a kifejezetten tengerparti szolgáltatásra szakosodó szállodaláncok, adott esetben nekik kiváló lehetőség lesz ezek megszerzése. Egymáshoz közel fekvő, jól menedzselhető, szinergiákat jól kihasználó láncot lehet felépíteni.

Horvátországban jelentős turisztikai befektetőnek számítunk, teljes transzparenciát biztosítva a horvát hivatalok számára. Ez olyan pozíciót jelent, ami mind a külföldi tőke tekintetében, mind a belföldi projekteket illetően sok lehetőséget hordoz. Primosten közelében van egy héthektáros fejlesztési területünk, azon jelenleg egy használaton kívüli szálloda áll, Ezt szeretnénk egy luxusigényeket is kielégítő, első osztályú építész által tervezett élménycentrummá felfejleszteni.

P.: Milyen további fejlesztési elképzeléseik vannak?

Sz.-B.K.: A meglévő eszközcsoport további fejlesztése szempontjából a már említett primosteni luxus szálloda néhány éven belül történő megvalósítása a legfontosabb tervünk. Szeretnénk egy új, sok más tengerparti desztináció esetében már hosszú idő óta sikeresen működő szolgáltatási kultúrát és minőséget ezen a különleges primosteni helyszínen a világ igényes pihenni vágyó nap és tenger imádóinak felajánlani. Erről a projektről a világszerte ismert építésszel, Erik van Eggerattal tárgyalunk.

Ami a meglévő portfolió keretein túl mutató terveinket illeti néhány területen komoly lehetőségeket látunk. Horvátország kiváló nyári desztináció, néhány nagyon szép kulturális vonzerővel, de nemzetközi összehasonlításban fejlesztésre szorul élménynyújtó képessége. Ezért üzletileg minden érdekes ami a szokásos tengerparti időtöltés és a környék látványosságainak megtekintésén túl élményt nyújt. Ilyen lehet egy aquapark, amelyhez rendelkezünk területtel és szükséges engedélyekkel.

Bízunk a lakóingatlan-projektekben is. Tapasztalható a fiatalok migrációja a szigetekről és falvakból a nagyobb városokba és az állam a háború utáni társadalmi konszolidációt erélyesen, többek között kamatmentes lakásvásárlási célú hitelekkel támogatja.

Kikötő építés és üzemeltetés terén komoly tapasztalatunk van és vonzó hosszútávú befektetési lehetőségnek látjuk további kikötők építését. Nagyságrendileg 70-100 millió eurót tudnánk jelenleg magas hozammal kecsegtető projektekbe elkölteni. Ehhez finanszírozó partnert keresünk a nemzetközi tőkepiac világából. Itt szóba jöhet és vizsgálunk is több megoldási módot, tárgyalunk bankkal, befektetési alappal és vizsgáljuk a tőzsdére vonulás lehetőségeit is.

P.: Nem kacsingatnak más balkáni feltörekvő piacokra, Montenegróra vagy Albániára?

Sz.-B.K.: Nem, mi Horvátország szerelmesei vagyunk. Nagyon komolyan gondoljuk, hogy nekünk akkor jó, ha Horvátországnak jó. A saját portfoliónk felértékelődésében nagy szerepe van az európai uniós csatlakozásnak, már tulajdonképpen annak ígéretének is.