Lakáspiac – a vidék leszakad

Miközben országos szinten visszaesett az új lakások építése 2005-ben, Budapesten tavaly is pörgött a lakáspiac. A beruházások harminc százaléka a fővárosban valósult meg, miáltal több mint 12 ezer új lakást adtak használatba a Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön publikált friss statisztikáiból.

Az elmúlt év során 41 ezer lakásra adtak ki használatbavételi, 51,5 ezer lakásra építési engedélyt országos szinten. A használatba vett lakások száma 6 százalékkal, az új lakásépítési engedélyeké 10 százalékkal kevesebb, mint 2004-ben volt. A lakásépítések 30 százaléka a fővárosban valósult meg.

Budapest az országos trenddel szemben

Mialatt Budapesten 21 százalékkal több új lakást, szám szerint 12 303-at vettek használatba, az ország többi nagyvárosában (megyei jogú városokban) és a községekben 20 százalékkal esett vissza a lakásépítés. A budapesti új lakásoknál közel egyharmaddal nőtt az értékesítésre épített, vállalkozói lakások száma, országos átlagban ez 12 százalékos növekedést jelentett ebben a körben.

Ezzel párhuzamosan 18 százalékkal kevesebb lakás épült természetes személy beruházásában, saját használatra. A lakosság és a vállalkozások építtetői részarányának előző évi 57-38 százalékos adata 2005-re 50-45 százalékra módosult. A települési önkormányzatok 600 bérlakást építtettek. Az építési formák terén 2005 volt az első év, amikor az új többszintes, többlakásos és lakóparki épületekben több lakás épült, mint új családi házakban.

Kisebb lakások épülnek

A kivitelezésben az építőipar fölénye 2001 óta nő a házilagos kivitelezéssel szemben; 2005-ben már az új lakások több mint kétharmadát építették. A lakásépítés jelentős területi és szerkezeti változása is eredményezte, hogy az épített lakások átlagos alapterülete 6 négyzetméterrel, Budapesten 9 négyzetméterrel kevesebb, mint az előző időszakban volt. A 87 négyzetméteres országos átlagnak a fővárosi megfelelője 62 négyzetméter. A 2005-ben használatba vett lakások összes alapterülete Budapesten 6 százalékkal több, országos átlagban 13 százalékkal kevesebb, mint 2004-ben volt.

A kiadott új lakásépítési engedélyek is a többszintes, többlakásos építkezések további térnyerését mutatják. A fővárosban létesítendő új lakások 92 százalékát, országos átlagban 57 százalékát ilyen formában kívánják megvalósítani, az egylakásos új családi házak 36 százalékos részarányt jelentenek. A kis lakások növekedési tendenciája folytatódik. Budapesten az új 3 és többlakásos épületekre kiadott engedélyek szerint 2 százalékkal nagyobb alapterületen 13 százalékkal több lakást terveznek felépíteni, mint a 2004-ben engedélyezettek alapján.

Több üdülő épült

Budapesten és Komárom-Esztergom megyében mind a kiadott új lakásépítési engedélyek, mind a használatba vett lakások száma növekedett 2005-ben, az ország nagyobbik felében ? 11 megyében, köztük a nyugat-dunántúli és az észak-alföldi régió egészében ? mindkét mutató csökkent.

Az üdülőépítésben is a vállalkozások megnövekedett szerepe eredményezte a 2005. évi fejlődést. Az előző évhez képest 23 százalékkal több, közel 1000 üdülőegységet vettek használatba, aminek közel egyharmadát vállalkozások építtették értékesítési céllal.