Kínai tőke ömlik a piacokra! – 75 milliárd dollár jön az alapokból
A kínai kormányzat újabb intézkedéseket tesz a gigantikusra növő devizatartalékok mérséklésére, így gátat szabva a yüan további erősödésének. A megoldást sokan a befektetési alapok és a biztosítók tőkéjének külföldi befektetésében látják, aminek eredményeképpen 75 milliárd dollár is kiáramolhat az országból. A program nem talált ugyanakkor egyértelműen pozitív fogadtatásra szakmai berkekben sem.
Kínai alapkezelők akár 75 milliárd dollárnak megfelelő tőkét fektethetnek be külföldön a következő két évben a Standard Chartered Bank előrejelzése szerint, ami csökkentheti Kína óriási devizatartalékainak növekedési ütemét, és enyhítheti a yüan erősödését is – írja a Bloomberg.
Az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt a külföldi beruházások száma Kínában, az export folyamatosan és kiugró ütemben növekszik. Mindez a yüan erősödésével jár, 2005 júliusa óta a kínai fizetőeszköz mintegy 3.2 %-ot erősödött a dollárral szemben, eközben az ország devizatartalékai elérték az 1,000 milliárd dollárt.
Az előzmények között megemlítendő, hogy a kínai kormányzat júniusban engedélyezte a biztosítótársaságoknak, hogy mintegy 223.7 milliárdos vagyonuknak 15 %-át külföldi eszközökbe fektessék, és ugyanezt lehetővé tette az állami nyugdíjpénztár számára is.
Stephen Green, a Standard Chartered Bank shanghai-i szakértője ugyanakkor úgy nyilatkozott, hogy ez befektetési hullám még nem indult meg az említett kínai társaságok részéről.
A közeljövőben ez a tőketömeg kiegészülhet a befektetési alapok vagyonának egy részével, miután a kínai illetőségű bankok és alapkezelők engedélyt kaptak, hogy összességében 12.6 milliárd dollárt külföldön helyezzenek el állami intézményi befektetési program keretében.
Az alapok országhatárokon átnyúló tevékenysége nem valószínű, hogy ellensúlyozni tudja majd a kínai devizatartalékok növekedését, ami a jövőben akár havi 20 millió dollár is lehet – nyilatkozta az 1.8 milliárd dollárt kezelő Guotai Asset Management menedzsere, Fan Dizhao.
Ez a yüan erősödésével a yüanban kifejezett hozamok csökkenését eredményezi, ami kevésbé vonzóvá teszi ezeket a külföldön befektető alapokat, főként mivel a hazai befektetési alapok impozáns eredményeket értek el az utóbbi időben. A program hatásosságát tovább csökkentheti a korlátozott befektetési kvóta is.
Az elképzelést a kínai gazdaságpolitikai irányításhoz közel álló Society of Macroeconomics sem támogatja, alelnöke amellett érvel, hogy a devizatartalékok csökkentését nyersanyagok, és külföldi technológiák megvásárlásán keresztül kell megvalósítani.
A Standard Chartered Bank elemzése szerint azonban ha egyszer valóban megindul a tőkekiáramlási folyamat, akkor az semlegesítheti a túlzott külkereskedelmi többlet és tőkebeáramlás negatív hatásainak egy részét.