Itt a zöld energia korszaka?

Az elmúlt 25 év legsúlyosabb nukleáris balesetét eredményezte a március közepén történt japán földrengés, a fukusimai atomerőmű ugyanis ezt követően hűtési problémákkal és radioaktív szennyezéssel küzdött. A hírek felbolygatták az egész világot és újra a befektetők látószögébe helyezték a zöld energia szektor szereplőit, ugyanis a nukleáris energiatermelés akár háttérbe is szorulhat a fukusimai hírek következtében.

A gazdaságosan kitermelhető energiahordozó-készletek fokozatos csökkenésével és a környezetvédelmi szempontok előretörésével az elmúlt években egyre inkább előtérbe kerültek a megújuló és az úgynevezett “megújuló” energiaforrások az energiapiacokon. A japán nukleáris félelmek miatt új lendületet vehet a kereslet az olyan energiaforrások iránt, mint a vízenergia, a biomassza a geotermikus-, a szél-és a napenergia.

Most jöhet el igazán a zöld energia ideje?

Az úgynevezett “nem megújuló” energiaforrásokból – mint a kőolaj, a földgáz és a szénfajták – csak véges készletekkel rendelkezik a bolygó. Kevesebb, mint 49 évre elegendők a világ olajkészletei, figyelmeztetett a közelmúltban az HSBC vezető közgazdásza, Karen Ward. Ráadásul a készletek úgy tarthatnak ki 49 évig, ha az olaj iránti igény nem nő tovább a jelenlegi szintekről, ami a világ energiaéhségét tekintve nagyon merész feltételezésnek tűnik. A földgázkészletek nincsenek ilyen nagy szorításban, és a szénkészletek tarthatnak ki legtovább (176 évre elegendő készletszinteket becsül az HSBC). A kitermeléssel foglalkozó vállalatok költsége pedig egyre emelkedik, ahogy a mélyebben fekvő, nehezebben kitermelhető készletek aránya növekszik.

Tovább a Portfolio.hu cikkére.